bip_logo

HOTEL PODR Boguchwała

podrtv1

YouTube
Wiosna na podkarpackich plantacjach truskawek i malin PDF Drukuj

13 marca br w Podkarpackim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Boguchwale odbyła się konferencja „Wiosna na podkarpackich plantacjach truskawek i malin”. Zorganizował ją PODR wraz z partnerami: Yara Poland, Agrimpex i Vivai Mazzoni. Konferencja jest imprezą cykliczną, odbyła się już po raz drugi jako odpowiedź na zapotrzebowanie podkarpackich producentów owoców jagodowych na tematykę związaną z problemami uprawy roślin jagodowych. Konferencję otworzyła Janina Kamińska, z-ca dyrektora PODR, która jednocześnie przedstawiła krótko problemy podkarpackich rolników w uprawie tych gatunków. Ekonomiczne aspekty wybranych technologii uprawy truskawek przedstawił Tomasz Pieniak reprezentujący firmę Vivai Mazzoni, który szczególny nacisk położył na nowe odmiany i technologie mające znaczący wpływ na opłacalność uprawy truskawek.

Problematykę racjonalnego nawożenia roślin jagodowych przedstawił dr inż. Andrzej Grenda z firmy Yara Poland. Jak wynikało z wykładu, aby wyprodukować dobrej jakości owoce i zebrać wysoki plon należy prowadzić bardzo staranne i zgodne z zaleceniami nawożenie roślin. Prawidłowe nawożenie truskawek i malin to także gwarancja dobrego przezimowania roślin i ich dobrej kondycji.

Wszyscy zainteresowani zastosowaniem agrowłókniny w uprawie truskawek i malin wysłuchali wykładu Tomasza Poliszaka z firmy Agrimpex, który podpowiedział jak przyspieszyć plon i poprawić opłacalność uprawy tych gatunków.

Producenci malin ciągle borykają się problemami chorób i szkodników. Wyczerpującą odpowiedź na te problemy dał dr inż. Paweł Krawiec z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Zwrócił on uwagę nie tylko na podstawowe dobrze znane już choroby i szkodniki, ale na pojawiające się nowe problemy: phytoftoroze, rdze maliny i choroby wirusowe. Bardzo szczegółowo omówił również nowe odmiany malin.W konferencji uczestniczyło ponad 100 osób zainteresowanych uprawą tych gatunków.

Patronat honorowy nad imprezą objęła Katedra Sadownictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Życzę dobrego roku w ogrodnictwie.

 

Opracowała:
Anna Rydzik

 

tru tru (1) tru (2) tru (3) tru (4) tru (5)

Zmieniony: piątek, 17 marca 2017 11:39