W Podkarpackim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Boguchwale 23 listopada odbyła się konferencja poświęcona produkcji owoców miękkich metodami ekologicznymi.

Spotkanie otworzył dyrektor PODR w Boguchwale - pan Robert Pieszczoch, który po przywitaniu gości i prelegentów, zapoznał z sytuacją rolnictwa ekologicznego na Podkarpaciu.

Wykład na temat właściwego odżywiania roślin jagodowych wygłosił dr Andrzej Grenda. Podkreślił, co jest najważniejsze, aby poprawić efektywność nawożenia oraz ograniczyć jego koszty. Przedstawił dwie metody analizy gleby oraz wyniki ich zastosowania na plantacjach. Omówione zostały również badania nad pobieraniem składników pokarmowych z gleby przez rośliny oraz wpływ ich niedoboru i nadmiaru tych na rośliny.

Tomasz Domański, przedstawiciel firmy Koppert Polska Sp. z o.o., zwrócił uwagę słuchaczy jak duże znaczenie w uprawie ma monitoring i profilaktyka. Jego zdaniem są to dwie najważniejsze rzeczy w walce ze szkodnikami i chorobami na plantacjach jagodowych. Służą do tego m.in. pułapki feromonowe i tablice lepowe. Ponadto w ofercie firmy znajdują się pożyteczne nicienie oraz środki ochrony roślin oparte na mikroorganizmach.

Wojciech Sowiński z ProBiotics Polska przybliżył temat działania pożytecznych mikroorganizmów na podniesienie żyzności gleby i ochronę upraw przed chorobami, co pozwala na ograniczenie stosowania nawożenia chemicznego i środków ochrony roślin.

Agrowłókniny rozłożone na glebę chronią rośliny przed niskimi temperaturami oraz przyspieszają uprawę. Opowiedział o tym Tomasz Poliszak z firmy Agrimpex, produkującej nowoczesne agrowłókniny polipropylenowe przeznaczone do osłaniania i ochrony wysianych lub wysadzonych roślin.

Działanie biologicznych produktów i ich wykorzystanie w ekologicznej produkcji sadowniczej przedstawił Artur Niedobit z BIO-GEN Sp. z o.o., firmy trudniącej się produkcją preparatów m.in. przeznaczonych do rewitalizacji środowiska glebowego dla roślin uprawnych czy preparatów, w których składzie znajdują się bakterie stymulujące rośliny do lepszego plonowania i wzrostu.

O roli wapnia w uprawach truskawek i wzmocnieniu odporności uprawianych roślin opowiedział przedstawiciel firmy BioAgris, Sylwester Cukrowski.

Natomiast Stanisław Jamrozik przedstawił ciekawą prezentację dotyczącą chorób i szkodników, które sprawiają problemy na plantacjach jagodowych oraz podał kilka przykładów gospodarstw prowadzących produkcję metodami ekologicznymi, którzy sobie z nimi poradzili dzięki odpowiedniej agrotechnice i zastosowaniu preparatów dopuszczonych do produkcji ekologicznej.

b_300_200_16777215_00_images_IMG_0771.JPG IMG 0782

IMG 0807 IMG 0829

IMG 0839 IMG 0848

IMG 0861 IMG 0873

                                            IMG 0875