Gospodarstwa demonstracyjne
Nazwa Powiat Gmina Opis
Gospodarstwo demonstracyjne Marek Kołodziej Bieszczadzki Ustrzyki Dolne

Dane dot. gospodarstwa demonstracyjnego:

 

  • województwo: podkarpackie
  • powiat: bieszczadzki 
  • gmina: Ustrzyki Dolne
  • kod i poczta: 38-700 Ustrzyki Dolne
  • produkcja roślinna: zboża, warzywa, zioła, sadownicze
  • produkcja zwierzęca: bydło mleczne, drób
  • inne rodzaje aktywności: Przetwórstwo, RHD (Rolniczy Handel Detaliczny), Sprzedaż bezpośrednia, Agroturystyka, Zagrody edukacyjne w KSGE
  • wybrane tematy prezentacji: Rolnictwo precyzyjne, Racjonalne gospodarowanie na TUZ, Inne
  • osiągnięcia / wyróżnienia w konkursach: AGROLIGA

Głównym źródłem utrzymania jest działalność rolnicza, a dodatkowe źródło dochodów stanowi agroturystyka. Gospodarstwo specjalizuje się w przetwórstwie owoców i warzyw oraz mleka (głównie sery) w ramach Rolniczego Handlu Detalicznego.Gospodarstwo rolne położone w malowniczej miejscowości Dźwiniacz Dolny prowadzone przez małżeństwo Beatę i Marka Kołodziejów  od 1996 roku. Powierzchnia gospodarstwa to około 15 ha użytków rolnych, w większości są to łąki i pastwiska oraz 0,10 ha sadu i ogród warzywno-ziołowy. Produkcja zwierzęcą opiera się na hodowli bydła mlecznego – 18 krów. Oprócz tego corocznie utrzymuje się ok. 50 sztuk kur niosek, kaczki i króliki, a  do celów rekreacyjnych dwa kucyki.

 

Część gospodarcza oddzielona jest od wypoczynkowo – rekreacyjnej. W budynku mieszkalnym do dyspozycji gości przeznaczone jest oddzielne piętro, w którym znajdują się pokoje z łazienkami,
a na parterze –  jadalnia, kuchnia z pełnym wyposażeniem, salon rekreacyjny oraz kącik z mapami i przewodnikami po Bieszczadach.

 

Na terenie posesji znajduje się sad a w nim zadaszona altana z grillem, trampolina, basen, miejsce na ognisko. Przy budynku mieszkalnym znajduje się bezpieczny parking.

 

W gospodarstwie można nabyć: mleko, sery, jaja, warzywa i owoce. Gospodyni oferuje posiłki na bazie produktów z własnego gospodarstwa.

 

Dla gości gospodarze przygotowali wiele dodatkowych atrakcji min.: możliwość jazdy konnej, latem jazdy bryczką, rowerami a zimą kuligi saniami. W okolicy panują dobre warunki do uprawiania paralotniarstwa oraz sportów zimowych (wyciąg narciarski). Amatorów grzybobrania gospodarze zapraszają do pobliskiego lasu.

 

Wszystkie prace związane z gospodarstwem jak i działalnością agroturystyczną wykonywane są z wielką pasją i zaangażowaniem.  Gospodarze otwarci są na nowe pomysły, w związku z tym postanowili stworzyć zagrodę edukacyjną. Obiekt przystosowany jest do prowadzenia zajęć edukacyjnych: sala wraz z wyposażeniem, wiata, ścieżki edukacyjne, dla uczestników warsztatów oddzielna toaleta przystosowana dla młodszej grupy dzieci.

 

Dla uczestników warsztatów przygotowano 3 programy edukacyjne:
1. Ścieżka mleka
2. Przetwórstwo sera
3. Zwierzęta w gospodarstwie

 

Dzięki temu dzieci i młodzież mają możliwość zapoznania się jak  wygląda życie na wsi, poznać  jak hoduje się  i pielęgnuje zwierzęta gospodarskie, czym się żywią i jak powstaje dla nich pasza. Od strony praktycznej mogą poznać,  jak powstają produkty pochodzenia mlecznego (ser, masło, napoje mleczne) oraz ich wartość odżywcza i znaczenie w życiu człowieka.

 

Gospodarstwo demonstracyjne Artur Guzik Krośnieński Miejsce Piastowe

Dane dot. gospodarstwa demonstracyjnego:

 

  • województwo: podkarpackie
  • powiat: Krosno
  • gmina: Miejsce Piastowe
  • kod i poczta: 38-455 Głowienka
  • produkcja roślinna: zboża, oleiste
  • produkcja zwierzęca: trzoda chlewna
  • wybrane tematy prezentacji: Rolnictwo precyzyjne, Zastosowanie nowych technologii
  • osiągnięcia / wyróżnienia w konkursach: AGROLIGA

Gospodarstwo Wioletty i Artura Guzików, Mistrza Wojewódzkiego AgroLigi 2020 w kategorii Rolnicy, położone w miejscowości Głowienka w powiecie krośnieńskim, jest dobrym przykładem efektywnego wykorzystania funduszy unijnych i sukcesywnego rozwoju w wyniku dywersyfikacji produkcji rolnej. Pan Artur w przejętym po rodzicach w 1998 roku gospodarstwie, stopniowo zwiększał areał, dzierżawiąc i w miarę możliwości dokupując grunty.


W 2003 roku wybudował chlewnię i rozpoczął hodowlę trzody chlewnej w ilości 8 macior i 150 tuczników rocznie. Sukcesywnie zwiększał produkcję, jednak po 2017 roku, kiedy dochodowość była coraz niższa i hodowla stała się mniej opłacalna, podjął decyzję przestawienia produkcji zwierzęcej na roślinną. W chwili obecnej na obszarze o łącznej powierzchni 150 ha prowadzi produkcję roślinną – uprawę zbóż, kukurydzy, rzepaku. Dodatkowo w swojej chlewni ma 4 maciory i 30 tuczników. Lokalny rynek zbytu umożliwia mu sprzedaż mięsa wieprzowego, a odbiorcy hurtowi zabezpieczają kupno zbóż, rzepaku i kukurydzy. Część plonów wykorzystywana jest w gospodarstwie jako pasza dla zwierząt. Na terenie posesji znajdują się magazyny paszowe oraz w pełni wyposażony w nowoczesny sprzęt i ułatwiający prace w gospodarstwie, park maszynowy.


Dzięki dobremu wyposażeniu gospodarstwa w maszyny i sprzęt rolniczy uzyskuje wysokie plony, mając na uwadze gospodarkę przyjazną środowisku. Chętnie współpracuje z firmami rolniczymi i doradczym, stale poszerzając swój zasób wiedzy i umiejętności. Dzięki temu gospodarstwo prowadzone jest nowoczesnymi metodami i osiąga wysokie wyniki ekonomiczne.


W ostatnich latach Pan Artur Guzik wiele inwestował skutecznie sięgając po środki unijne w ramach działań PROW 2014-2020, m.in. utwardził plac wokół budynków gospodarczych, wybudował wiatę na maszyny i powiększył powierzchnię magazynową zakupując silosy zbożowe, zakupił suszarnię do zbóż i kukurydzy. Gospodarstwo należy do liderów osiągając wysokie plony i wyniki finansowe. Gospodarze aktywnie włączają się w życie lokalnej społeczności, uczestniczą w licznych konkursach, zdobywając laury m.in. w konkursie Bezpieczne Gospodarstwo Rolne.

Gospodarstwo demonstracyjne Leszek Jakimowicz Lubaczowski Lubaczów

Dane dot. gospodarstwa demonstracyjnego:

 

  • województwo: podkarpackie
  • powiat: lubaczowski
  • gmina: Lubaczów
  • kod i poczta: 37-625 Krowica Sama
  • produkcja roślinna: zboża
  • produkcja zwierzęca: bydło mleczne
  • inne rodzaje aktywności: Przetwórstwo, Zakład przetwórczy
  • wybrane tematy prezentacji: Formy wspólnego gospodarowania, Inne
  • osiągnięcia / wyróżnienia w konkursach: AGROLIGA

Działalność przetwórczą LEDA- SER prowadzi od 2013 r. O jej powstaniu zadecydowały głównie cena mleka oddawanego do mleczarni oraz chęć stworzenia rodzinnego przedsiębiorstwa zajmującego się produkcją i sprzedażą serów. Po licznych szkoleniach, kursach odbywających się w kraju (Kaszuby, Zakopane), jak również poza jego granicami (Szwajcaria, Włochy), rozpoczęli swoją przygodę z serowarstwem.


Oferta LEDA- SER obejmuje sery wędzone, białe z czarnuszką, czosnkiem i papryką oraz ziołowe, makaron serowy, masło domowe, a także sery ziołowe panierowane w papryce, czosnku niedźwiedzim oraz pieprzu cytrynowym. Leda-Ser produkuje sery z mleka od krów z własnego gospodarstwa rolnego oraz od sprawdzonego dostawcy. Produkcja odbywa się pod nadzorem weterynaryjnym i spełnia normy unijne. Wyroby firmy cieszą się popularnością wśród klientów a także są nagradzane w licznych konkursach i na targach. Ich produkt „SER WÓLCZAN” został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa.


Mając na uwadze rozwój przedsiębiorstwa oraz zwiększenie jej konkurencyjności na rynku regionalnym, Leszek Jakimowicz zdecydował się skorzystać ze środków pomocowych. Dzięki realizacji operacji pn. „Wzrost konkurencyjności firmy Leszek Jakimowicz LEDA-SER poprzez modernizację budynku oraz zakup maszyn”, współfinansowanej ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, podniesiony został standard budynku firmy oraz unowocześniono technologię produkcji serów.


Lista nagród i wyróżnień jest długa. Niektóre z nich to:
1. Licencja uprawniająca do posługiwania się godłem promocyjnym AGRO POLSKA
2. Wpis na listę produktów tradycyjnych dla sera Wólczan 2018
3. Certyfikat członkostwa w kastrze PODKARPACKIE SMAKI
4. Laureat konkursu PODKARPACKIE SMAKI
5. Dyplom udziału w konkursie NASZE DOBRE PODKARPACKIE 2015
6. Dyplom udziału w konkursie NASZE KULINARNE DZIEDZICTWO- SMAKI REGIONÓW 2016
7. NAJLEPSZY PRODUKT PODKARPACKI – za ser dojrzewający 2016 r.
8. Mistrz Wojewódzki AgroLigi 2020 w kategorii: Firmy

 

Tradycyjnie, zdrowo i smacznie – to dewiza firmy rodzinnej Leda Ser z Wólki Krowickiej, produkującej najwyższej klasy sery, co potwierdzają przede wszystkim zadowoleni klienci.

Nasza strona internetowa www.podrb.pl używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info