Masowy wylot przypada w maju, a następnie samice przystępują do rozrodu i składania jaj w glebie. Pierwsze jaja składają od III dekady maja do gleby (po 2-10 szt.) na głębokości 1-2 cm w miejscach o dużej wilgotności. Rozwój embrionalny trwa 2-4 tygodnie. Wylęg larw rozpoczyna się w czerwcu, a okres rozwoju larw trwa 3-5 lat, w czasie którego następuje 8 linień. Dojrzałe larwy w ostatnim roku rozwoju żerują do czerwca-lipca, następnie przepoczwarczają się w głębszych warstwach gleby na głębokości 30-60 cm (przepoczwarczenie trwa 1 miesiąc). W końcu lata wylęgają się młode chrząszcze, które pozostają w kolebkach ziemnych aż do wiosny przyszłego roku.
Zdj. ze strony https://ziemniak-bonin.pl
Często dostajemy pytania, jakimi ekologicznymi metodami ochronić uprawy przed drutowcami. Ochrona taka obejmuje szereg działań, które mogą zmniejszyć populację tych szkodników i ograniczyć ich szkodliwe działanie na uprawy.
Ponieważ najbardziej żarłoczne stadia larwalne powodują największe szkody, należy skoncentrować się na metodach zwalczania larw w tych stadiach. Można to osiągnąć poprzez monitorowanie populacji i stosowanie odpowiednich środków ochrony roślin.
Oto kilka metod, które można zastosować aby ograniczyć ich występowanie:
Gotowe preparaty biologiczne ograniczające występowanie drutowców:
Takim przykładem jest preparat SoilControl firmy Biofeld, który produkuje lokalna firma z okolic Jarosławia.
SoilControl jest naturalnym doglebowym preparatem biologicznym. Ogranicza on skutki żerowania na roślinach uprawnych niektórych szkodników występujących w glebie, takich jak: drutowce, turkucie, pędraki, opuchlaki, oraz nicienie, a także zimujące w glebie wciornastki, czy też chrząszcze stonki ziemniaczanej.
Łączne oddziaływanie wyciągów roślinnych i grzybów wzmacnia w roślinach ich naturalną tolerancję na żerowanie szkodników. Ponadto stwarza niekorzystne warunki dla rozwoju organizmów szkodliwych, w tym ich zimowania, dzięki czemu rozwój roślin uprawnych przebiega prawidłowo.
Więcej o środku otwórz
Preparatem wspomagającym w walce z drutowcami jest także Ema5 z wrotyczem firmy Probiotics Polska. W miejscu aplikacji rozprzestrzeniają się metabolity i charakterystyczny zapach, co sprawia, że larwy pędraków, opuchlaków i drutowców migrują na powierzchnię gleby i mogą być spożyte przez ptactwo lub wystawione na niekorzystne działanie promieni słonecznych.
Więcej na temat produktu otwórz
Kolejnym polecanym preparatem jest Naturalis firmy Biocont otwórz
Preparat stosuje się do zwalczania form dorosłych oraz w szczególności form niedojrzałych (jaja i larwy) mączlików, wciornastków, przędziorków, drutowców oraz niektórych gatunków mszyc atakujących rośliny uprawne oraz ozdobne w polu, w szklarniach i pod osłonami.
Konidia Beauveria bassiana szczep ATCC 74040 przylegają do naskórka owadów i roztoczy, kiełkują i wnikają do wnętrza ciała gospodarza. Śmierć następuje po kilku dniach w wyniku mechanicznej penetracji ciała owada przez grzybnię.