Nowoczesne gospodarstwa, coraz częściej opierają się na zmodernizowanej produkcji, co za tym idzie, wzrosło zapotrzebowanie na energię elektryczną. Nieodnawialne źródła energii mają ograniczone zasoby, które stopniowo ulegają wyczerpaniu, ponadto wydobycie jest bardzo inwazyjne dla środowiska naturalnego. Węgiel kamienny, węgiel brunatny, ropa naftowa, gaz ziemny czy uran kończą się w rosnącym tempie. Rolnicy poszukują alternatywnych źródeł energii, w obliczu rosnących cen paliw i energii elektrycznej. Wykorzystanie energii z odnawialnych źródeł energii: energię wiatru, energię promieniowania słonecznego, energię geotermalną, energię fal, prądów i pływów morskich, energię otrzymywaną z biomasy, biogazu, biogazu rolniczego przynosi optymalne korzyści dla zrównoważonej polityki rolnej. Zrównoważone rolnictwo opiera się na praktykach biorących pod uwagę potrzeby ochrony środowiska oraz zasobów naturalnych.
Odnawialne Źródło Energii to źródło wykorzystujące w procesie wytwarzania energię: promieniowania słonecznego, wiatru, geotermalną, spadków rzek, prądów morskich, energię pozyskiwaną z biomasy, biogazu wysypiskowego.
Rysunek 1: Prognoza produkcji energii w Polsce do 2030 r.
Większość obszarów wiejskich ma duży potencjał energetyczny, pozwala to osiągnąć samowystarczalność z zakresu efektywności energetycznej. Gospodarstwo przestaje być zależne od zmieniających się cen rynkowych, czy przerw w dostawie prądu, co często zakłóca funkcjonowanie gospodarstwa.
Rozproszone (lokalne) źródła energii, o niewielkiej mocy, wytwarzają energię na potrzeby gospodarstw, dbając równocześnie o ochronę środowiska – wykorzystanie odpadów z działalności gospodarczej: produkcja roślinna np. nadwyżka płodów rolnych, słoma, biomasa zielona, zwierzęca np. obornik, odpadki poubojowe, gnojowica, przemysł rolno spożywczy np. skórki, nasiona, otręby, wytłoki.
Wytwarzana energia może mieć różne zastosowanie w gospodarstwie. Każde gospodarstwo powinno wykonać audyt energetyczny – stan techniczny budynków i instalacji, co pozwoli oszacować faktyczny stan zużywanej energii, szukać optymalizacji zużycia energii oraz ciepła. Gospodarstwa powinny dążyć do obniżenia kosztów zaopatrzenia w energię i ciepło np. organizując się w spółdzielnie energetyczne lub klastry energii. To rozwiązanie jest korzystne dla gospodarstw oddalonych od głównych sieci przesyłowych.
Podsumowując, zastosowanie innowacyjnych rozwiązań z szeroko dostępnego zakresu odnawialnych źródeł energii w gospodarstwach rolnych, powinno stać się celem piorytetowym jako sposób do osiągnięcia jak największych korzyści, oszczędnego wykorzystania ciepła i instalacji grzewczych.
Na podstawie literatury, opracowała: Dominika Banaś