Podatnikami podatku rolnego są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne,w tym spółki, nieposiadające osobowości prawnej, będące m.in.:
Podatnicy płacą podatek rolny w 4 ratach, proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego do: 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada roku podatkowego. Mogą to zrobić:
Natomiast, w sytuacji gdy podatek nie przekracza 100 zł, jest płatny jednorazowo w terminie płatności pierwszej raty.
W „Monitorze Polskim” opublikowany został komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z 18 października 2024 r. w sprawie średniej ceny skupu żyta za okres 11 kwartałów będącej podstawą do ustalenia podatku rolnego na rok podatkowy 2025.
Wydany na podstawie art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. z 2024 r. poz. 1176). Wynika z niego się, że średnia cena skupu żyta za okres 11 kwartałów poprzedzających kwartał poprzedzający rok podatkowy 2025 wyniosła 86,34 za 1 dt.
Podatek rolny ma określone ustawowo dwie stawki:
Organem podatkowym właściwym w sprawach podatku rolnego jest wójt (burmistrz, prezydent miasta).
Rada gminy, w drodze uchwały, może podjąć decyzję o obniżeniu średniej ceny skupu żyta dla celów wymiaru podatku rolnego, a co za tym idzie podatek na obszarze danego samorządu może być niższy niż wynikający ze stawki ustawowej.
Podatek rolny na rok podatkowy od osób fizycznych ustala, w drodze decyzji, organ podatkowy właściwy ze względu na miejsce położenia gruntów..
Beata Kąkol
PODR Boguchwała
Podstawa prawna: