W praktyce o zwrot podatku akcyzowego może się więc ubiegać albo właściciel albo dzierżawca.
Zgodnie z ustawą z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2022 r. poz. 1360) posiadaczem rzeczy jest zarówno ten, kto nią faktycznie włada jak właściciel (posiadacz samoistny), jak i ten, kto nią faktycznie włada jak użytkownik, w tym dzierżawca (posiadacz zależny). W przypadku, gdy grunty gospodarstwa rolnego stanowią przedmiot posiadania samoistnego i posiadania zależnego, zwrot podatku przysługuje posiadaczowi zależnemu, tj. dzierżawcy, również w przypadku jeżeli dzierżawi on grunty na podstawie ustnej umowy, czy też wtedy, gdy dzierżawa nie jest wykazana w ewidencji gruntów i budynków.
Producent rolny ubiegający się o zwrot podatku akcyzowego powinien złożyć do wójta, burmistrza (prezydenta miasta) wniosek wypełniony zgodnie ze wzorem określonym rozporządzeniem oraz załączyć faktury albo ich kopie, stanowiące dowód zakupu oleju napędowego za okres 6 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku o zwrot podatku akcyzowego.
Należy podkreślić, że zwrot podatku akcyzowego dotyczy oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej (Dz. U. z 2022 r. poz. 846), oznaczonego kodem CN 2710 19 43 do 2710 19 48, kodem CN 2710 20 11 do 2710 20 19 oraz kodem CN 3826 00.
Załącznikiem do wniosku jest też dokument z Agencji Restrukturyzacji
i Modernizacji Rolnictwa, w którym znajdują się potwierdzone przez ten organ informacje o liczbie świń oraz liczbie dużych jednostek przeliczeniowych (DJP) bydła, owiec, kóz
i koni będących w posiadaniu producenta rolnego. Liczby te są w odniesieniu do każdej siedziby stada tego producenta, w ostatnim dniu każdego miesiąca roku poprzedzającego rok, w którym został złożony wniosek o zwrot tego podatku. Ustala się je
z uwzględnieniem wartości współczynników przeliczeniowych sztuk bydła, owiec, kóz
i koni na DJP na podstawie danych zawartych w systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt (IRZ) ARIMR.
Wnioski składa się dwukrotnie w ciągu roku za okresy półroczne tj:
Decyzje o zwrocie środków są wydawane w terminie do 30 dni od daty złożenia wniosku.
Kwota zwrotu podatku akcyzowego jest ustalana jako iloczyn ilości oleju napędowego zakupionego przez producenta rolnego, wynikającej z faktur VAT i stawki zwrotu podatku na 1 litr oleju napędowego obowiązującej w dniu złożenia wniosku o zwrot podatku, w ramach rocznego limitu.
Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 19 grudnia 2024 r. w sprawie stawki zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej - stawka zwrotu wynosi 1,46 zł na 1 litr oleju w 2025 roku.
Obliczając kwotę zwrotu należy wziąć też pod uwagę maksymalne limity roczne zwrotu. Wynoszą one odpowiednio:
Przy ustalaniu wskazanego wyżej limitu nie uwzględnia się:
- gruntów gospodarstw rolnych, na których zaprzestano produkcji rolnej w rozumieniu przepisów o podatku rolnym,
- gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza
w rozumieniu przepisów o podatku rolnym.
Beata Kąkol
PODR Boguchwała
Podstawa prawna: