Katalog upraw objętych 65-procentowymi dopłatami do składek ubezpieczenia został rozszerzony o następujące uprawy:
- słonecznik,
- facelię,
- len,
- konopie włókniste,
- bobowate drobnonasienne,
- rośliny zielarskie
- gorczycę.
Rolnik otrzyma 65 proc. dopłaty do ubezpieczenia:
- upraw od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych przez huragan, powódź, deszcz nawalny, grad, piorun, obsunięcie się ziemi, lawinę, suszę oraz ujemne skutki przezimowania lub przymrozki wiosenne,
- zwierząt gospodarskich od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych przez huragan, powódź, deszcz nawalny, grad, piorun, obsunięcie się ziemi, lawinę oraz w wyniku uboju z konieczności.
Ustawa zwiększa dostępność ubezpieczenia upraw drzew i krzewów owocowych oraz truskawek poprzez:
- zwiększenie fakultatywnej franszyzy do 35 proc. w przypadku ubezpieczenia upraw drzew i krzewów owocowych oraz truskawek;
- zwiększenie limitów procentowych stawek sumy ubezpieczenia za ubezpieczenia upraw drzew i krzewów owocowych oraz truskawek z dopłatą do składek ubezpieczenia:
- z 9 proc. dla gleb I-IV klasy do 20 proc.
- z 12 proc. dla gleb V klasy do 22 proc.
- z 15 proc. dla gleb VI klasy do 25 proc.
Równocześnie zostaje ograniczona prowizja dla dystrybutora ubezpieczeń do 3 proc. składki z tytułu ubezpieczenia tych upraw.
Ustawa zmienia również definicję przymrozków wiosennych poprzez wcześniejsze rozpoczęcie okresu ich wystąpienia. Zgodnie z nową definicją przymrozki wiosenne -oznaczają szkody spowodowane przez obniżenie się temperatury poniżej 0°C, w okresie od 1 kwietnia do 30 czerwca, polegające na całkowitym lub częściowym zniszczeniu roślin lub całkowitej utracie plonu lub jego części.
Beata Kąkol
PODR Boguchwała
Żródło:
- https://www.gov.pl/
-
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 27 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich (Dz.U. 2024 poz. 1836)