IMG 1140

W Polsce uprawa rabarbaru ciągle jest niszowa. Pomimo jednak mniejszej obecnie opłacalności, warto inwestować i zakładać jego plantacje, szczególnie w jakości ekologicznej. Ze względu na to, że rabarbar posiada wartościowy kompleks kwasów: jabłkowy, octowy, bursztynowy, octowy i witaminę C, znalazł szerokie zastosowanie w przemyśle przetwórczym. Pozyskiwany sok jest naturalnym środkiem do zakwaszania i konserwowania produktów spożywczych oraz napojów. Ogonki liściowe wykorzystuje się na mrożonki, soki lub kandyzuje.

W Podkarpackim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Boguchwale 22 listopada odbyła się konferencja „Uprawa rabarbaru metodami ekologicznymi”.

Zasady uprawy tej rośliny metodami ekologicznymi przybliżyła dr inż. Beata Studzińska. Zwróciła uwagę na wymagania termiczne, światła i wodne, przygotowanie stanowiska pod uprawę oraz odpowiednie nawożenie. Wskazała także jakie są obecnie możliwości ochrony upraw ekologicznych, dzięki wprowadzeniu nowych środków ochrony roślin na listę produktów wykorzystywanych w produkcji ekologicznej.

Rafał Forc z NaturalCrop Poland Sp. z o.o zapoznał słuchaczy z nawozami firmy służącymi do produkcji ekologicznej, tj. Bioilsa N12,5, NaturalCrop SL czy Smartsil WP.

Natomiast wymagania certyfikacji przy zakładaniu plantacji omówiła Mariola Kurzępa- Międlar, z jednostki certyfikującej COBICO Sp. z o.o.

Reprezentujący Zaopatrzenie Rolnictwa w Nawozy i Materiały Mikrobiologiczne Wojciech Sowiński z Jasionki, przedstawił w jaki sposób struktura gleby wpływa na pojemność wodną.

Oprac. Marta Dziadek

IMG 1188IMG 1183IMG 1145IMG 1154IMG 1149

IMG 1147