IMG 9318

IMG 9302

 

,,Sowing the seeds” – ,,sianie ziarna”

 

W Podkarpackim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Boguchwale 20-23 stycznia odbyło się spotkanie szkoleniowe pomiędzy organizacjami Związków Zawodowych sfery rolniczej Polski i Danii. Celem było dopracowanie aplikacji, która jest pomocą dla pracowników migracyjnych.

Problem pracowników migracyjnych dotyczy większej części Europy, a nasz kraj jest szczególny. Pracują u nas pracownicy migracyjni i jednocześnie dużo osób wyjeżdża do pracy za granicę.

W celu pomocy dotyczącej warunków pracy, prawa pracy, ubezpieczenia i innych ważnych spraw została stworzona aplikacja na smatfona.

Opracowanie aplikacji finansowane jest z programu Erazmus+, a instytucją wiodącą są Związki Zawodowe 3 F z Danii. W ramach tworzenia aplikacji z polskiej strony brały udział ZZPR w RP, Polskie Stowarzyszenie pracowników Migracyjnych oraz organizacje z Niemiec i Austrii.

Aplikacja została opracowana w kilku językach i dotyczy: Danii, Niemiec, Austrii, Polski. Docelowo będzie wprowadzony również język ukraiński.

Przez trzy dni razem z duńskimi partnerami wymienialiśmy doświadczenia dotyczące pracowników migracyjnych, trenowaliśmy posługiwanie się aplikacją oraz zgłaszaliśmy uwagi , aby ją jeszcze ulepszyć.

Nasi goście z Danii w wolnym czasie zwiedzili Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowosielcach oraz stolicę województwa podkarpackiego – Rzeszów. Byli niezwykle zainteresowani regionem i chcieliby ponownie się spotkać.

Dla zainteresowanych podajemy adres internetowy www.agriworker.eu. Aplikacja jest intuicyjna i łatwa do obsługi.

Dorota Szczykutowicz

PZDR Dębica