DSC 0017

Zapraszamy na VI Forum Pszczelarskie

Zanim na Politechnikę Rzeszowską wrócą wraz z nowym rokiem akademickim studenci, w pięknej auli działającego w Stalowej Woli Wydziału Mechaniczno-Technologicznego zgromadzą się po raz kolejny… pszczelarze. To właśnie tu, już 27 września odbędzie się VI Forum Pszczelarskie, pn. „Stalowa pszczoła nie istnieje”.

Wydarzenie ma charakter konferencji naukowej z udziałem prelegentów z ośrodków akademickich, instytucji i firm zajmujących się ochroną pszczół. Powiat Stalowowolski organizuje je cyklicznie od 2014 r. Początkowo było ono adresowane do pszczelarzy z najbliższej okolicy i miało charakter lokalny. Rozrosło się jednak w błyskawicznym tempie i dziś ma już zasięg międzywojewódzki.

Tematyka konferencji dotycząca szeroko pojętej ochrony i hodowli pszczół sprawia, że Forum Pszczelarskie cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Organizujemy je po raz 6., a już zdążyło stać się dużym wydarzeniem o charakterze ponadregionalnym, w którym cyklicznie uczestniczy około 300 uczestników z województw: podkarpackiego, świętokrzyskiego, lubelskiego oraz małopolskiego – mówi Mariusz Sołtys, wicestarosta stalowowolski.

Podobnie jak w latach poprzednich, w programie konferencji znalazły się bardzo wartościowe dla hodowców pszczół, a także przedstawicieli instytucji weterynaryjnych wykłady. Z prelekcjami wystąpią m.in. naukowcy reprezentujący środowisko akademickie, jak i specjaliści z Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach. Tradycyjnie już, integralną częścią Forum Pszczelarskiego „Stalowa pszczoła nie istnieje” będzie towarzysząca konferencji wystawa sprzętu pszczelarskiego i preparatów weterynaryjnych (Wydział Mechaniczno-Technologiczny Politechniki Rzeszowskiej). O ile część konferencyjna oraz wspomniana wystawa będą adresowane głównie do pszczelarzy, właścicieli pasiek oraz lekarzy weterynarii, to towarzyszący VI Forum Pszczelarskiemu kiermasz, z pewnością zainteresuje już wszystkich mieszkańców.

Kiermasz to znakomita okazja aby odwiedzić stoiska, przy których mieszkańcy będą mogli spróbować przepysznych, naturalnych miodów z lokalnych pasiek, a także zakupić nie tylko złocisty nektar, ale i inne wyroby pszczele. Kiermasz będzie odbywał się jednocześnie z forum, na parterze budynku Politechniki Rzeszowskiej w godzinach 10:00-15:00 – mówi Grzegorz Janiec, naczelnik Wydziału Architektoniczno-Budowlanego i Środowiska w stalowowolskim Starostwie Powiatowym, który odpowiada za organizację VI Forum Pszczelarskiego.

Zapisy na VI Forum Pszczelarskie „Stalowa pszczoła nie istnieje” prowadzą pracownicy Starostwa Powiatowego w Stalowej Woli: Witold Tutak – tel. 15 643-36-47, e- mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz Grzegorz Janiec – tel. 15 643-36-50, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Ilość miejsc ograniczona.

Organizatorem wydarzenia jest Powiat Stalowowolski we współpracy z: Powiatowym Inspektoratem Weterynarii w Stalowej Woli, Podkarpacką Izbą Lekarsko-Weterynaryjną w Przemyślu, a także Podkarpackim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Boguchwale, Powiatowym Związkiem Pszczelarzy w Stalowej Woli oraz z Gminą Zaleszany. Forum Pszczelarskie objął swoim patronatem marszałek Województwa Podkarpackiego.

Poniżej szczegółowy program VI Forum Pszczelarskiego „Stalowa pszczoła nie istnieje”:

8 15

9 00

Rejestracja uczestników

 

Otwarcie Konferencji

9 30

Apiterapia w naukach medycznych XXI wieku

– wykładowca – prof. zw. dr hab. n. farm. Artur Stojko – Polska Fundacja Apiterapii w Katowicach

11 30

Przerwa na kawę

 

1210

Słabe zbiory miodu – wina natury czy pszczelarza

– wykładowca – dr hab. Zbigniew Kołtowski – prof. nadzwyczajny Instytutu Ogrodnictwa Zakładu Pszczelnictwa w Puławach, kier. Zespołu Botaniki Pszczelarskiej Pracowni Zapylania Roślin, Wiceprezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego

1310

 

Zagrożenie zdrowotne pszczół związane z gospodarką wędrowną

– wykładowca – dr hab. Paweł Chorbiński – prof. nadzwyczajny Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Katedra Epizootiologii z Kliniką Ptaków i Zwierząt Egzotycznych

 

1410

Przerwa na kawę

 

1430

Pszczelarze i rolnicy – wspólna walka o przyszłość

– wykładowcy:

– dr Jerzy Próchnicki – Dyrektor Działu Rozwoju i Rejestracji Firmy Bayer Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie

– dr inż. Michał Krysiak – Menadżer ds. bezpieczeństwa produktów Firmy Bayer Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie

 

   

1510

 

1520

Dyskusja i podsumowanie VI Forum Pszczelarskiego Stalowa pszczoła nie istnieje

 

Poczęstunek. Zakończenie

Tomasz Wosk

Starostwo Powiatowe w Stalowej Woli

DSC 0121