green zebra

Green Zebra to ciekawa ustalona odmiana pomidora wyhodowana przez Toma Wagnera, która powstała w 1980 roku w USA ze skrzyżowania czterech starych odmian, w tym zielonego pomidora Evergreen. Skórka owoców Zielonej Zebry, jak sama nazwa wskazuje jest zielona, błyszcząca z ciemniejszymi paskami. Dojrzewające owoce zachowują jasnozieloną skórkę z ciemnozielonymi prążkami a kiedy są już bardzo dojrzałe skórka przybiera odcień lekko żółty. Miąższ tej odmiany jest soczysty, orzeźwiający i też zachowuje zieloną barwę z zielonymi pestkami oraz sporą ilością galaretki, a jego smak to połączenie pikantności i słodyczy.

Nasiona pomidora Green Zebra można wysiewać od marca aż do maja. Jeśli chcemy jeszcze w tym sezonie cieszyć się niepowtarzalnym smakiem zielonych paskowanych pomidorów to przed wysiewem nasiona należy moczyć przez 6-12 godzin w roztworze koncentratu (5 kropli na 50 ml wody) Brunatne BIO Złoto. Koncentrat ten to aktywator dla nasion i sadzonek otrzymany z torfu łotewskiego. Jego działanie przyspiesza kiełkowanie nasion, stymuluje rozrost systemu korzeniowego, a w późniejszym okresie wzrostu pomidorów, wpływa też na lepsze wybarwienie liści oraz na poprawę kwitnienia.

Sadzonki Green Zebry wysadzamy na miejsce stałe od maja do czerwca w rzędzie co 50 cm. Odmianę tę możemy z powodzeniem uprawiać w nieogrzewanych tunelach foliowych, jak i otwartym gruncie. Z powodu tendencji do szybkiego wzrost i osiągania dość dużej wysokości, Zieloną Zebrę poleca się głównie do uprawy w gruncie. Green Zebra to odmiana średnio wczesna, która charakteryzuje się wysokimi (150-200 cm wysokości), bardzo żywotnymi roślinami o regularnych dużych liściach i niekończącym się wzroście. Dlatego należy ją uprawiać przy palikach, a na 7-8 tygodni przed zakończeniem uprawy ogłowić za 5-6 gronem, pozostawiając nad nim 2-3 liście. Ogłowienie pomidorów pozwoli dorosnąć i dojrzeć wszystkim owocom przed nadejściem chłodów. Do zabiegów pielęgnacyjnych oprócz wyżej wymienionych wyżej należy także usuwanie pędów bocznych wyrastających z kątów liści oraz podlewanie. Zanim jeszcze pojawią się owoce, pomidory podlewamy dwa razy w tygodniu bardzo obficie, aby woda mogła przeniknąć w głębsze warstwy podłoża (gleba powinna być wilgotna do głębokości 20 cm), co zapewni znacznie lepszy rozwój ich systemu korzeniowego. W momencie, kiedy na krzakach pomidorów pojawią się pierwsze owoce, powinniśmy zmienić sposób nawadniania z głębokiego na płytki. Wówczas pomidory uprawiane w gruncie podlewamy trzy razy w tygodniu, jednak mniej obficie.

Owoce Green Zebry dojrzewają od lipca do końca września (zależnie od terminu sadzenia i warunków pogodowych) i pierwsze możemy zbierać po ok. 80 dniach od wysiewu. Są okrągłe, ale niezbyt duże, osiągają wagę ok. 70-120 g. Ich zaletą jest niepowtarzalny, a wręcz egzotyczny wygląd i smak, co ważne owoce uprawiane w otwartym gruncie nie wykazują tendencji do pękania. Pełnię smaku osiągają, gdy się przebarwią na jasnożółty kolor i są miękkie.

Owoce Zielonej Zebry polecane są głównie do bezpośredniego spożycia solo, do komponowania w sałatkach oraz jako smaczna dekoracja dań, ale można je również przetwarzać na konfitury (podobnie jak zielone - niedojrzałe owoce standardowych odmian pomidorów).

Oprac. na podst. lit.:

Anna Cieszyńska