W kwietniu przypada termin wysadzania rozsady kapusty wczesnej. Duże zagrożenie w uprawach kapusty stanowi śmietka kapuściana, której larwy żerują na korzeniach i szyjce korzeniowej. Dorosłe muchówki śmietki pierwszego pokolenia mogą się już pojawić z końcem kwietnia lub na początku maja. Termin wylotu uzależniony jest od warunków pogodowych i temperatury. Gdy temperatura gleby osiągnie 10oC następują pierwsze wyloty dorosłych muchówek. Po około 2 tygodniach od wylotów samice składają jaja na ziemi w pobliżu szyjki korzeniowej kapusty. Z jaj wylęgają się żarłoczne, białożółte, beznogie larwy, które drążą korytarze, zjadając tkankę roślinną.

Pojaw drugiego pokolenia śmietki kapuścianej występuje na przełomie czerwca, lipca i może być ono aktywne do jesieni. Trzecie pokolenie pojawia się na początku września, a larwy żerują aż do zbioru kapusty późnej.

Z biologii szkodnika widać, że dla uprawy kapusty wczesnej największe zagrożenie stanowią larwy pierwszego pokolenia.

Uprawiając kapustę z rozsady wyprodukowanej przez profesjonalne gospodarstwa, rośliny kapusty są już zabezpieczone przed zerowaniem larw śmietek preparatem Verimak 200 SC. Środek ten jest precyzyjnie nanoszony na rozsadę na 3 dni przed jej sadzeniem, po czym dwukrotnie, delikatnie spłukiwany z liści i w ten sposób zostaje wpłukany do systemu korzeniowego. Tak przygotowana rozsada będzie chroniona przez 4-6 tygodni przed larwami śmietki kapuścianej, a także innymi szkodnikami – mączlikiem warzywnym, mszycami i gąsienicami motyli. Verimak działa systemicznie i krąży z sokami w roślinach. Po pobraniu pokarmu z tak zabezpieczonej kapusty przez larwy śmietki lub wkłuciu się mszyc w tkankę liścia kapusty dochodzi do zahamowania ruchu i żerowania, a w konsekwencji do śmierci szkodnika. Barierą dla gospodarstw produkujących rozsadę kapusty we własnym zakresie i chcących zabezpieczyć ją przed śmietką preparatem Verimak jest jego cena (ok. 1900,00 zł/1 l) oraz wielkość opakowań (5 l).

Ogrodnicy uprawiający kapustę z rozsady własnej produkcji swoje plantacje przed uszkodzeniami przez larwy śmietki kapuścianej mogą zabezpieczyć poprzez:

- okrywanie agrowłókniną, folią lub siatką o oczkach 1x1,5 mm małych powierzchni upraw kapusty. Zapobiega to przed dostępem dorosłych muchówek do składania jaj w pobliżu roślin;

- lustrację plantacji. Przy uprawie kapusty wczesnej lustrację przeprowadza się od połowy pierwszej dekady kwietnia do połowy pierwszej dekady maja. Jeśli w czasie lustracji stwierdzi się powyżej 10 jaj śmietki kapuścianej na 10 kolejnych roślinach, to należy wykonać zabieg chemicznego zwalczania;

- monitoring nalotu śmietki na plantacje, prowadzony przy użyciu pułapek zapachowych wabiących dorosłe samice śmietki. Do monitorowania wczesnych upraw kapusty zaleca się ustawienie pułapek w czasie od pierwszej dekady kwietnia do połowy pierwszej dekady maja, stosując 2 pułapki niezależnie od powierzchni plantacji. Odłowienie 2 samic (średnia z dwóch pułapek) dziennie przez kolejne 2 dni to sygnał do wykonania chemicznego zabiegu ochrony. Jak donosi Maria Rogowska współautorka publikacji „Choroby i szkodniki warzyw” – od tego momentu przy temperaturze powietrza powyżej 20oC zabieg wykonuje się po 3 dniach lub jeśli temperatura jest niższa – po 5.

Do zwalczania larw śmietki kapuścianej na uprawach kapusty w polu zaleca się środki z grupy pyretroidów (Arkan 050 CS, Delmetros 100 SC, Judo 050 CS, Karate Zeon 050 CS, Koron 100 SC, Kusti 050 CS, LambdaCe 050 CS, Ninja 050 CS, Pilgro 100 SC, Wojownik 050 CS) lub antranilowych diamidów (Benevia 100 OD). Środek Benevia zawiera tę samą substancję czynną co środek Verimak.

Pamiętaj!

Środki ochrony należy stosować zgodnie z etykietą.

Oprac. na podst. lit.

Anna Cieszyńska

Literatura:

Maria Rogowska, Jan Sobolewski, Choroby i szkodniki warzyw, Plantpress Sp. z o.o. 2018

Piotr Borczyński, jak zabezpieczyć rozsadę ?, WiOM 7/2019

Program ochrony roślin warzywnych uprawianych w polu, 2020