Produkcja rozsady papryki trwa ok. 8 tygodni. Nasiona zaleca się wysiewać z końcem lutego do pierwszej dekady marca przy założeniu, że nasadzenia wyprodukowanej rozsady papryki w tunelu foliowym dokonamy od końca lutego do połowy maja.

Do wysiewu należy używać kwalifikowanych nasion, gdyż te, które pozyskujemy z owoców papryki mogą być zainfekowane patogenami grzybowymi.

Przed siewem nasiona należy zaprawić przeciwko chorobom grzybowym. Jednak z uwagi na niewielką ilość nasion potrzebnych do wysiewu nie jesteśmy w stanie odmierzyć precyzyjnie minimalnych ilości zaprawy.

Stąd też w miarę możliwości starajmy się o zakup nasion zaprawionych, którego dokonuje firma nasienna. Zaprawione nasiona wówczas maja kolor różowy.

Pamiętajmy! Zaprawione nasiona należy wysiewać w rękawiczkach.

Nasiona papryki kiełkują długo i nierównomiernie, nawet do 20 dni. Możemy przyśpieszyć wschody nasion papryki przez moczenie ich przez dwie doby przed siewem w wodzie o temperaturze 25–30°C. Nasiona zaprawia się wówczas dopiero po ich osuszeniu. Moczenie nasion papryki przyspiesz wschody o około 2 – 3 dni.

Do wyprodukowania rozsady na własne potrzeby doskonale się sprawdzą wielodoniczki torfowe o wymiarach 4 cm x 4 cm. Doniczki te dzięki porowatym ścianom zapewniają bardzo dobrą cyrkulację powietrza, ograniczają stres towarzyszący przesadzaniu, idealnie utrzymują i transportują wilgoć, tak aby korzenie mogły się rozwijać w każdym miejscu w podłożu. Należy je wypełnić substratem do wysiewu warzyw i pikowania   np. SWB firmy Ceres International. Jest to substrat polecany dla gatunków o większych wymaganiach pokarmowych tj.: kalafior, pomidor, papryka. Podłoże to powstało na bazie silnie oczyszczonego włókna kokosowego, osiewanego torfu wysokiego frakcji 0-7mm, piasku, perlitu w odpowiednio dobranej ilości z dodatkiem nawozów mineralnych, pH 5,5-6,5. Substrat ten dzięki frakcji 0-7 mm zapewnia bardzo dobrą styczność nasion z podłożem.

Do tak przygotowanych wielodoniczek w komórki wysiewamy po jednym nasieniu papryki na głębokość ok. 0,5 cm. Nasiona przykrywamy piaskiem lub mieszanką substratu torfowego z piaskiem. Po wysiewie podłoże podlewa się przez drobne sitko, aby nie odkryć nasion.

Wielodoniczki po wysiewie i podlaniu należy okryć folią propylenowa lub lekkim szkłem w celu utrzymania równomiernej wilgotności do czasu pierwszych wschodów papryki

Jak podaje Krystyna Grzelak – „Do wschodów trzeba utrzymać temperaturę 24–25°C. Następnie po wschodach zalecana jest temperatura 20–22°C w dzień pochmurny i 22–25°C w dzień słoneczny oraz 16–18°C w nocy. Temperatura podłoża przez cały okres produkcji rozsady powinna wynosić 20–25°C.” Należy pamiętać o codziennym podlewaniu posianych nasion, gdyż warunkiem prawidłowych wschodów jest stabilna wilgotność podłoża. W raz z ukazywaniem się wschodów wielodoniczki przenosimy w widne miejsc np. szeroki parapet okienny. W czasie intensywnej operacji słońca szyby okienne należy przesłonić papierem.

Po około 2 tygodniach od wschodów, gdy siewki mają rozwinięte liścienie i widoczny jest zaczątek pierwszego liścia, przesadzamy nasze siewki do większych, pojedynczych doniczek torfowych o wymiarach 8 cm x 8cm. Większe doniczki napełniamy wyżej wymienionym podłożem i przenosimy do nich siewki wraz małą doniczką. Największą zaletą wielodoniczki torfowej jest jej rozpuszczenie po włożeniu do docelowej doniczki a później po wysadzeniu w podłoże tunelu foliowego czy gruntu otwartego dzięki temu system korzeniowy nie ulega uszkodzeniu jak przy tradycyjnym pikowaniu i sadzeniu gotowej rozsady w polu. Wraz ze wzrostem rozsada papryki potrzebuje więcej miejsca, dlatego aby rośliny w doniczkach się nie cieniowały wzajemnie i przez to się nie wyciągały doniczki ustawiamy w większej rozstawie. Również uprawiając rozsadę papryki na parapecie okiennym pamiętajmy aby co jakiś czas rośliny zamieniać miejscami, tak aby te najdalej od okna przenieść bliżej szyby co będzie skutkowało wyrównanym wzrostem.

Pielęgnacja rozsady papryki polega na:

- podlewaniu - rośliny powinny być podlewane regularnie i równomiernie;

- nawożeniu - po upływie około miesiąca od przesadzenia siewki papryki do większej doniczki należy je podlewać np. roztworem fosforanu amonowego i saletry potasowej w stężeniu 0,1–0,15% w dawce 0,2 l na roślinę w doniczce.

Rozsada przygotowana do sadzenia powinna być:

- krępa,

- z dobrze przerośniętą bryłą korzeniową,

- korzenie muszą być zdrowe i białe,

- rośliny nie mogą być wybiegniete.

Na 2 lub 3 dni przed sadzeniem, aby ułatwić roślinom przyjmowanie się, rozsadę podlewamy 1% roztworem saletry amonowej. Nie zaleca się jednak prowadzić takiego nawożenia przy wybiegniętej rozsadzie.

 

Anna Cieszyńska