IMG 7933

Żywienie to bardzo ważny czynnik wpływający na zdrowie człowieka już od najmłodszych lat. Jak ważne jest zdrowe odżywianie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu można się było dowiedzieć, uczestnicząc w konferencji „Żywienie a zdrowie”, która odbyła się 17 września w Podkarpackim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Boguchwale.

Konferencja została zorganizowana przez Dział Rozwoju Obszarów Wiejskich,  wykłady przeprowadziły – dr hab. Ewa Lange oraz dr Aleksandra Kołota z SGGW w Warszawie, a uroczyście otworzył dyrektor PODR, Robert Pieszczoch

W trakcie wykładów słuchacze dowiedzieli się m.in. co to jest otyłość, klasyfikacje i jej konsekwencje dla zdrowia oraz jak zaplanować żywienie, aby zminimalizować ryzyko rozwoju otyłości. Szczegółowo omówiona została Piramida Zdrowego Żywienia z uwzględnieniem najbardziej problematycznych kwestii, np. liczby posiłków, przerwy między posiłkami, sposobów na urozmaicenie diety - zwłaszcza na zwiększenie ilości warzyw i owoców w diecie oraz sposobów na ograniczanie słodyczy w diecie, jak również zaleceń dotyczących aktywności fizycznej.


Coraz częściej mówi się o schorzeniach związanych z układem pokarmowym. Jednym z nich jest nietolerancja glutenu, o czym mówiła dr hab. Ewa Lange. W diecie bezglutenowej wykorzystuje się zboża lub inne rośliny bezglutenowe, szczególnie skrobiowe oraz pozostałe produkty naturalnie bezglutenowe, komponując racje pokarmową tak, by realizowała zalecenia prawidłowego żywienia i odpowiadała zapotrzebowaniu na energię oraz składniki pokarmowe określonego pacjenta. Dlatego bardzo istotne jest stosowanie diety kontrolowanej przez dietetyka – zaznaczała pani dr.

Kolejny wykład dotyczył wpływu napojów alkoholowych na zdrowie. Wykład prowadziła dr Aleksandra Kołota, która rozpoczęła od przedstawienia kilku ciekawostek dotyczących historii alkoholu, a także wielkości i struktury jego spożycia w Polsce. Następnie omówione zostały przemiany alkoholu etylowego w organizmie i jego wpływ na zdrowie człowieka, ze szczególnym uwzględnieniem przewodu pokarmowego oraz wątroby, czyli najbardziej „zagrożonego” narządu, z uwagi na to, że właśnie w wątrobie prawie cała ilość spożytego etanolu jest neutralizowana. W tej części słuchacze dowiedzieli się m.in. dlaczego kobiety są bardziej narażone na negatywne konsekwencje spożywania alkoholu.

Ostatni wykład dotyczył znaczenia kwasów tłuszczowych wielonienasyconych z rodziny omega-3 dla zdrowia człowieka, przeprowadzony przez dr hab. Ewa Lange. „Kwasy wielonienasycone z rodziny omega-3 – zaznaczała pani dr – wykazują wiele istotnych dla organizmu człowieka funkcji, ponieważ wpływają na zmniejszenie nasilenia stanu zapalnego, a jako składniki błon komórkowych wpływają na metabolizm komórek, szczególnie komórek śródbłonka naczyń krwionośnych i ośrodkowego układu nerwowego. (…) wpływa na poprawę odpowiedzi immunologicznej, rozwój mózgu, procesy poznawcze, wzrok, prawidłowy przebieg ciąży oraz rozwój psychomotoryczny niemowląt i małych dzieci” .

Omawiane podczas konferencji zagadnienia dotyczące nadmiernej masy ciała, nietolerancji na gluten, nadmiernego spożycia alkoholu czy niewystarczającego spożycia produktów zawierających niezbędne dla zdrowia kwasy tłuszczowe wielonienasycone z rodziny omega-3, są problemem współczesnego społeczeństwa. Jednak stosując odpowiednią dietę, tj. odpowiednio zróżnicowany zestaw produktów spożywczych oraz napojów w ilościach i proporcjach zapewniających pokrycie zapotrzebowania organizmu na energię i niezbędne składniki odżywcze, jesteśmy w stanie zapobiec powstawaniu zaburzeń stanu zdrowia wynikających z wadliwego żywienia.

IMG 7935IMG 7943IMG 7947IMG 7954

Oprac. Ludmiła Chmielowska
PODR Boguchwała