W ramach realizacji Planu Operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2016-2017 w zakresie Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale zorganizował 3 dniowy wyjazd studyjny do Czech pn. „Pierwsze doświadczenia w tworzeniu i funkcjonowaniu grup operacyjnych”. W wyjeździe uczestniczyło 40 osób a wśród nich rolnicy, doradcy, pracownicy instytucji naukowych, instytucji rolniczych i okołorolniczych, którzy zajmują się wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań na terenie województwa podkarpackiego i w przyszłości mogą zostać potencjalnymi członkami grupy operacyjnej. Realizacja operacji wpisuje się w założenia PROW na lata 2014-2020 i jest zgodna z priorytetem związanym z ułatwianiem transferu wiedzy i innowacji w rolnictwie, leśnictwie i na obszarach wiejskich.
Wyjazd studyjny miał na celu pogłębienie wiedzy na temat działania ,,Współpraca’’ a także zapoznanie uczestników z dobrymi praktykami w tworzeniu i funkcjonowaniu grup operacyjnych na terenie Czech co powinno stanowić zachętę do działania i tworzenia takich grup na naszym terenie. Pozwolił również na zaznajomienie się z dobrymi praktykami i wymianę wiedzy z ekspertem i brokerem z Czech panem Milanem Kourilem.
Zaznajomienie się z zasadami funkcjonowania czeskiej grupy operacyjnej działającej na rzecz innowacji – EPI wzbogaciło wiedzę o praktyczne doświadczenia, które przyczynią się do stworzenia grupy operacyjnej, która pozwoli na wdrożenie innowacyjnych rozwiązań na terenie województwa podkarpackiego poprzez wprowadzanie nowego produktu, nowej lub ulepszonej usługi, nowego lub ulepszonego procesu produkcji, uprawy roślin lub hodowli zwierząt.
Cel operacji wpisuje się w działanie 5 KSOW na lata 2014-2020 poprzez poszukiwanie partnerów KSOW do współpracy w ramach działania „Współpraca”.
Wizyta w regionie Czech, który charakteryzuje się podobną strukturą produkcji rolnej jak w województwie podkarpackim była okazją do budowania platformy współpracy środowisk wspierających wdrażanie innowacji w dziedzinie hodowli bydła na poziomie krajowym, regionalnym i międzynarodowym. W przyszłości dzięki takim kontaktom będzie możliwe włączenie polskiej bazy genowej dotyczącej bydła rasy simentalskiej do bazy międzynarodowej .
Uczestnicy wyjazdu - rolnicy, producenci, doradcy rolni to docelowa grupa operacyjna, która będzie współpracować ze światem nauki i biznesu oraz wdrażać nowatorskie rozwiązania we własnych gospodarstwach.
W trakcie wyjazdu studyjnego uczestnicy mogli wymieniać doświadczenia, omawiać innowacyjne rozwiązania oraz nawiązać kontakty w zakresie działań innowacyjnych w rolnictwie.
W czasie pobytu grupa zrealizowała następujący program:
- Farma Chýšť – największe gospodarstwo zajmujące się hodowlą bydła mięsnego i mlecznego w ilości 1800 szt o powierzchni pól uprawnych 2 600 ha. Pasze produkowane są we własnym zakresie. W gospodarstwie średniorocznie pracuje około 60 osób.
- Farma w miejscowości Lhota pod Libčany – gospodarstwo o powierzchni 1400 ha. Struktura upraw obejmuje produkcję zbóż, rzepaku, buraków cukrowych. Aktualnie w gospodarstwie pracuje 20 osób. Prowadzona jest produkcja bydła mlecznego w ilości 160 szt.
- Farmie Mžany – gospodarstwo o pow. 1000 ha zajmujące się uprawą zbóż na własne potrzeby oraz buraka cukrowego. Ponadto prowadzona jest hodowla rasy bydła simentalskiego oraz hereford w ilości średniorocznie 400-500 szt z czego 50% stanowią byki a 50% krowy. Właścicielka gospodarstwa jest zootechnikiem w związku z czym brak jest problemów zdrowotnych.
- Farma Agro Jaromer – gospodarstwo 1800 ha zajmujące się hodowlą bydła mlecznego w ilości 500 krów. W całym przedsiębiorstwie zatrudnionych jest 55 osób z czego 20 osób pracuje przy zwierzętach. Jest to najbardziej nowoczesna obora z pośród zwiedzanych podczas wyjazdu studyjnego. Remont finansowany był ze środków Unii Europejskiej. Żywiec eksportowany jest do Turcji. W gospodarstwie prowadzona jest również hodowla kaczek w ilości 3500 szt.
- Farma Žďárky – gospodarstwo zajmujące się hodowlą bydła mlecznego przekształcone z gospodarstwa zajmującego się hodowlą trzody chlewnej. Usytuowane jest w dwóch miejscach. W jednym miejscu znajdują się krowy natomiast w drugim wiata z cielętami.
- Spotkanie z czeskim brokerem panem Milanem Kourilem, który przedstawił swoje doświadczenie, zasady pracy oraz funkcjonowania brokera na terenie Czech.
Reasumując, należy stwierdzić, że organizacja wyjazdu studyjnego w sposób istotny przyczyni się do wzmocnienia kontaktów i wymiany informacji w relacji nauka – praktyka w chowie i hodowli bydła. Realizacja operacji umożliwi również podjęcie działań na rzecz szerszego zastosowania w praktyce wyników badawczych i innowacyjnych rozwiązań oraz opracowywania programu badań naukowych, który w większym stopniu uwzględnia potrzeby rolników i które znajdą zastosowanie w praktycznej działalności produkcyjnej gospodarstw działających na terenie Podkarpacia.