DSCN0463

W polskiej tradycji ludowej w dniu sierpniowego maryjnego święta składa się Matce Boskiej w ofierze płody ziemi: zboża, zioła, kwiaty, warzywa i owoce. Rolnicy w tym dniu dziękują Matce Bożej za zebrane plony oraz proszą o pomyślność również w następnym roku.

W kościele parafialnym w Boguchwale 15 sierpnia odbyły się dożynki z okazji święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jak co roku, przez pracowników PODR został przygotowany wieniec dożynkowy uwity z dorodnych kłosów  zbóż, ziół i kwiatów zebranych z pola doświadczalnego PODR. Tegoroczny wieniec miał kształt kapliczki z figurą Matki Boskiej.

W uroczystości uczestniczyli pracownicy PODR oraz kierownik Działu Technologii Produkcji Roślinnej i Doświadczalnictwa Stanisław Kawa. Korowodowi wieńcowemu z siedziby PODR do kościoła towarzyszyła oprawa muzyczna w wykonaniu harmonistów.

DSCN0458DSCN0473DSCN0484

Wieniec wraz z darami oraz tradycyjnymi bukietami z kłosów i pachnących ziół został poświęcony w czasie uroczystej mszy w kościele parafialnym pod wezwaniem Stanisława Biskupa w Boguchwale.

Anna Cieszyńska