IMG 975819 lutego w Podkarpackim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Boguchwale odbyła się konferencja „Owoce jagodowe” zorganizowana przez Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego we współpracy z Yarą Poland.

Konferencja została otwarta przez Zastępcę Dyrektora Janinę Kamińską, która w swoim wystąpieniu zwróciła uwagę na fakt dużego zainteresowania wśród ogrodników uprawą owoców jagodowych zwłaszcza z przeznaczeniem na rynek owoców deserowych. Producenci chcąc sprostać wymaganiom klientów poszukują nowych rozwiązań, środków, nawozów tak aby osiągnąć wysoki plon, zachowując przy tym wysoką jakość swoich owoców.

Pierwszym prelegentem był Michał Wojcieszek z firmy Yara Poland, który przedstawił temat „Rola mikroelementów w uprawie jagodowych na przykładzie truskawek i malin”. Oprócz cennych dla rozwoju roślin makroelementów są ważne również mikroelementy, które znacznie wpływają na rozwój, wygląd, wybarwienie, zawiązywanie i jakość owoców. Podczas prezentacji tematu prelegent zaprezentował rolę: boru, żelaza, manganu, cynku, molibdenu, miedzi i krzemu. Podkreślił również, że aby roślina dobrze pobierała mikroelementy muszą być spełnione odpowiednie wymagania pod względem pH, typu i wilgotność gleby. Na koniec tematu zaprezentował ofertę kompleksowych nawozów.

Kolejnym tematem były „Cechy biologiczne wpływające na jakość owoców borówki wysokiej – kiedy i jak interweniować?” – zaprezentowane przez dr hab. Monikę Bieniasz z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. W swoim wystąpieniu zwróciła szczególną uwagę na odpowiednie zapylenie kwiatów, zawiązywanie owoców, które z kolei gwarantuje dobry i wysoki plon. Także jakość pyłku jest szczególnie ważna i nie może pochodzić od tej samej rośliny, dlatego zalecane jest posadzenie co najmniej dwóch odmian. Do zapylania upraw borówki polecane są w szczególności trzmiele, również pszczoły miodne i pszczoły samotnice (np. murarka ogrodowa). Odpowiednie zapylenie sprawia, że plon może wzrosnąć średnio o 60%, natomiast owoce stają się średnio 30-50% większe.

Kolejnym prelegentem był Tomasz Poliszak z firmy Agrimpex, który przedstawił temat „Zastosowanie agrowłóknin w uprawie roślin jagodowych” i jednocześnie zaprezentował ofertę swojej firmy. Omówił najważniejsze zalety agrowłókniny czarnej (chroniącej przed chwastami) do okrywania gleby oraz agrowłóknin białych do osłaniania plantacji przed przymrozkami. Okrywanie plantacji pozwala przyspieszyć plonowanie w stosunku do upraw nie okrywanych o ok. 7 – 10 dni, a co za tym idzie uzyskanie wyższej ceny za kilogram owoców deserowych.

Następnie Michał Wojcieszek z firmy Yara Poland zaprezentował temat „Optymalne nawożenie borówki amerykańskiej”, jednocześnie przedstawiając ofertę kompleksowych nawozów polecanych do uprawy borówki amerykańskiej. Na podstawie doświadczeń z zastosowanymi nawozami zaprezentował wyniki wzrostu plonu zależnie od zastosowanego rodzaju nawozu. Ponadto stosowanie kompleksowych nawozów korzystnie wpływaja na trwałość przechowywanych owoców.

Kolejny temat „Jagoda kamczacka – perspektywy i zagrożenia” został również zaprezentowany przez dr hab. Monikę Bieniasz z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, która przedstawiła wybitne właściwości tego gatunku. Jagoda kamczacka jest gatunkiem nieznanym w Europie. Jest to gatunek bardzo wytrzymały (wytrzymuje do -45oC mrozu, a kwiaty do -8oC), tolerancyjny na warunki uprawy i odporny na choroby i szkodniki. Ponadto charakterystyczne owoce mają cenne właściwości odżywcze (bogactwo witamin i minerałów), oraz są pierwszymi po długiej zimie owocami – pojawiają się wcześniej niż truskawki. Mają one bardzo uniwersalne zastosowanie począwszy od bezpośredniego spożycia po przetwórstwo – soki, dżemy, wina itp.

Z kolei temat „Uprawa malin, truskawek i borówki amerykańskiej pod osłonami” został zaprezentowany przez Krzysztofa Saka z firmy Agronom Berries Group Sp. z o.o. Tematyka jest innowacyjna, niewielu producentów decyduje się na uprawę wybranych gatunków w tunelach. Dzięki uprawie pod osłonami producenci mogą liczyć na wczesne owoce, dzięki czemu mogą uzyskać większe dochody z ich sprzedaży. Prelegent przedstawił rodzaje upraw, systemy i rodzaje osłon, a także przedstawił problemy związane z uprawą.

Po zakończeniu konferencji uczestnicy mogli zadawać pytania i dzielić się swoimi uwagami.

 

Opracowanie: Anna Cieszyńska, Lidia Sąsiadek

IMG 9769 IMG 9796 IMG 9790 IMG 9784 IMG 9775 IMG 9801