W Giedlarowej k. Leżajska 4 czerwca 2017 odbyły się Ogólnopolskie Prezentacje Tradycyjnych Potraw Wiejskich „Włościańskie Jadło”, w bieżącym roku pod hasłem Święta Piwa.

Była to już dwudziesta edycja. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych, przedstawicieli firm, organizacji, instytucji i stowarzyszeń z terenu gminy, a przede wszystkim największa grupa smakoszy dobrego i tradycyjnego jedzenia.

Ponad 20 kół gospodyń wiejskich, zespoły śpiewacze, stowarzyszenia kobiet wzięły udział w organizowanym przez GOK w Leżajsku i PODR w Boguchwale konkursie na „Najlepszy Produkt Podkarpacki – Włościańskie Jadło”. Najwyżej ocenionym uczestniczkom wręczono nagrody ufundowane przez organizatorów.

„Włościańskie Jadło” w Giedlarowej ugościło zgromadzonych różnorodnymi potrawami, wypiekami i nalewkami. Panie z KGW wyciągnęły z szuflad przepisy i na pięknie udekorowanych stołach zaprezentowały różne wersje potraw z kapusty, ziemniaków, a także różnego rodzaju kasz. Dużym wzięciem cieszyły się, m.in.: pierogi z miętą, soczewicą, szpinakiem, pieróg jaglany, kudłate pierogi z kapustą lub kaszą jaglaną, gołąbki z kaszy gryczanej z tartymi ziemniakami, ruskie gołąbki z sosem grzybowym. Na niemal każdym stoisku można było spróbować kromki wiejskiego chleba ze smalcem, słodkiego sernika lub bułki drożdżowej.

Wszystkie inne tradycyjne potrawy prezentowane w Giedlarowej, jak zapewniały prezentujące je gospodynie, na co dzień również goszczą w ich domach.

Pokazy kulinarne po raz pierwszy w tym roku poprzedziły zmagania sportowe pań z KGW związane z przeprowadzeniem eliminacji do mistrzostw Europy w rzucie patelnią. Podczas dwóch serii rzutów, zostały wyłonione zwyciężczynie.

Na scenie w Giedlarowej jak co roku zaprezentowały się liczne zespoły śpiewacze i taneczne z terenu województwa podkarpackiego. Tegoroczna impreza promująca polską żywność i podtrzymująca tradycję kulinarną zakończyła świętowanie trwających obchodów Dni Gminy Leżajsk. Wieczorem przed publicznością wystąpiła Kapela Ciupaga z Łącka – finalista programu „Mam Talent”, a na koniec tradycyjnie już odbyła się zabawa taneczna pod chmurką.

Urszula Młynarska
PZDR Leżajsk

jadło002 jadło031

jadło033 jadło037

jadło042 jadło050

jadło063 jadło065

jadło070 jadło077

jadło090 jadło095

jadło112 jadło107