P1540386.JPG13 grudnia 2018 r. w Podkarpackim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Boguchwale odbyła się konferencja „Nowości w uprawie roślin ozdobnych – ogród zimowy”.

Swoją obecnością zaszczyciła Lucyna Podhalicz – Wicewojewoda Podkarpacki, która w swoim krótkim wystąpieniu wyraziła zadowolenie z poruszenia tematu i idei tworzenia ogrodów zimowych.

Przybyłych uczestników oraz wykładowców przywitała Janina Kamińska – Zastępca Dyrektora Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Boguchwale, która w swoim wystąpieniu zwróciła uwagę na estetykę ogrodów nie tylko w trakcie sezonu wegetacyjnego, ale także w okresie ich spoczynku.

Pierwszą wykładowczynią była dr inż. arch. kraj. Marta Pisarek, która przedstawiła temat „Projektowanie ogrodów zimowych”. Na początku przedstawiła dwa typy ogrodów zimowych – wewnętrzny i zewnętrzny. Historia ogrodów wewnętrznych jest bardzo długa i sięga czasów starożytnych. Przez setki lat powstawały wyrafinowane szklarnie i ogrody zimowe, na które stać było tylko najbogatszych. Również w Polsce powstało wiele ogrodów zimowych, którymi można się pochwalić. Niestety niektóre uległy zniszczeniu w czasie wojen bądź uległy zniszczeniu pod wpływem mijającego czasu i bezpowrotnie stały się ruinami. Obecnie nowe technologie i rozwiązania pozwalają na tańsze rozwiązania, dzięki czemu sami możemy sobie pozwolić na taki ogród. Nawet wiele współczesnych projektów domów przewiduje taką możliwość.

Przy projektowaniu warto uwzględnić wymagania roślin oraz konieczność zapewnienia odpowiedniego zabezpieczenia przed zimą – nie tylko odpowiednie okrycie roślin (które wcale nie musi być nudne), czy też przenoszenie do cieplejszych pomieszczeń. Ważne jest zapewnienie roślinom wody zwłaszcza na wiosnę, której w tym czasie bardzo brakuje.

O właściwym doborze roślin do ogrodów zimowych poświęcony został następny temat, który poprowadziła dr inż. arch. kraj. Marta Gargała-Polar. Wiele roślin udając się na spoczynek traci swój urok w postaci liści czy kwiatów. Istnieje jednak wiele roślin, które wspaniale prezentują się nie tylko w czasie sezonu, ale także podczas zimy. Pierwszą taką grupą były rośliny zimozielone, które nie tracą swoich liści nawet w czasie zimy – do tej grupy należą m.in. bluszcze, golteria oraz ostrokrzewy. Prelegent przedstawił kilka bardzo ciekawych i dekoracyjnych odmian. Inną taką grupą są rośliny zakwitające końcem zimy – oczary, jaśmin nagokwiatowy itp. Nie należy również zapominać o roślinach o ozdobnej korze.

Trzecią prelegentką była mgr inż. arch. kraj. Monika Kucharska-Świerszcz, która omówiła temat „Pielęgnacja i ochrona roślin zimozielonych i zalecanych do ogrodów zimowych”. Temat bardzo ciekawy i pokazujący jak prawidłowo przygotować rośliny do zimy. Przede wszystkim termin sadzenia, nawożenie i odpowiednie zabezpieczenie oraz ochrona przed szkodnikami i chorobami. Najodpowiedniejszą porą do sadzenia jest jesień, czyli czas gdzie rośliny mają możliwość odpocząć przed intensywnym wiosennym wzrostem. Następnie ważną czynnością jest nawożenie – nigdy nie wykonujemy go w jesieni! Pobudza to rośliny do intensywnego wzrostu zamiast przygotować do odpoczynku. Również ochrona przed chorobami i szkodnikami warunkuje zdrowotność roślin. W tym punkcie zwrócono dużą uwagę na ochronę kretów, które są pod ochroną i wbrew pozorom nie są szkodnikami. Przeszukują one znaczne tereny podziemne w poszukiwaniu szkodników. Jeśli kret intensywnie kopie w ogrodzie to znak, że w ziemi znajdują się szkodniki glebowe. Również turkuć działający pod ziemią zwalcza intensywnie nicienie, jednak zdarza mu się odgryzać korzenie. Z dużym poruszeniem spotkał się temat ćmy bukszpanowej, która w ostatnim czasie stała się plagą w naszych ogrodach – doszczętnie niszcząc bukszpany. Zwrócono również uwagę na jeże, które w ostatnich latach bardzo często giną. Warto stworzyć im kąt w ogrodzie, w którym będą czuły się bezpiecznie i będą mogły przespać zimę. Dużym błędem wielu użytkowników ogrodów jest niewłaściwe koszenie trawników. Zbyt częste i krótkie koszenie nie tylko niszczy strukturę rośliny, to również powoduje jej częste wypadanie w czasie zimy. Efektem są nie estetyczne place z wypadniętą trawą.

Ostatnim wykładowcą był Grzegorz Nowak – zastępca Dyrektora Firmy Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych TUW oddział Rzeszów, który przedstawił ofertę swojej firmy.

Na koniec przeznaczono czas na dyskusję. Uczestnicy początkowo nieśmiało zadawali pytania, by na koniec zasypać wykładowczynie pytaniami dotyczącymi skutecznej ochrony przed szkodnikami. Następnie podsumowano konferencję i przekazano uczestnikom życzenia Bożonarodzeniowe.

11.12 (30).jpg 11.12 44 P1540396 11.12 26 11.12 52 11.12 29 P15404051.jpg