IMG 0818

Za parę dni Wszystkich Świętych, a po nim Dzień Zaduszny. Co roku odwiedzamy groby naszych najbliższych, przystrajając je na ten czas kwiatami i zapalając znicze.

Ze względu na epidemię koronawirusa część osób będzie chciało odwiedzić groby bliskich wcześniej, ale mimo tego chcą okazać pamięć swym zmarłym pozostawiając kwiaty. Jakie kwiaty więc wybrać, aby długo zdobiły nagrobek i nie były nadto wymagające co do pielęgnacji?

To przede wszystkim chryzantemy drobnokwiatowe w doniczkach. Cieszą się one od kilkunastu sezonów niesłabnącą popularnością. Wybór pod względem kolorów czy kształtu kwiatów jest ogromny. Najpopularniejsze są jednak te w kolorze żółtym lub kremowym
i białym. Chryzantemy drobnokwiatowe oprócz niezaprzeczalnych walorów ozdobnych są wytrzymałe na niewielkie spadki temperatur poniżej 0oC, zwłaszcza na tych odmianach o żółtych kwiatach lekkich przymrozków nie widać. Przymrozek nie jest łaskawy dla chryzantem o kwiatach białych czy kremowych, a także różowych, ich płatki brązowieją i tracą walory ozdobne.

Na co zwrócić uwagę, kupując chryzantemę w doniczce?

Wybierajmy takie okazy, które mają większość kwiatów rozwiniętych, sprawdzajmy czy na liściach chryzantem nie ma ciemnych plamek, czy nie są zwiędnięte oraz czy płatki kwiatów nie opadają. Zwrócić należy również uwagę na bryłę korzeniową czy nie jest naruszona, gdyż zdarzają się jeszcze przypadki przesadzania - tuż przed sprzedażą - do doniczek chryzantem rosnących w gruncie.

Aby nasza chryzantema przez dłuższy czas była ozdobą nagrobka, musimy o nią zadbać poprzez jej podlewanie. Najlepiej ustawić ją na płycie nagrobnej w misie wypełnionej np. piaskiem dobrze nasączonym wodą. Misa, jeśli jest ozdobna ukryje plastikową doniczkę, a piasek ustabilizuje naszą chryzantemę i zabezpieczy przed przewróceniem w czasie wiejących wiatrów.

Niepowtarzalne dekoracje

Ciekawą propozycją na Dzień Wszystkich Świętych są kompozycje z wykorzystaniem kapusty ozdobnej. Ktoś pomyśli kapusta na Dzień Zmarłych?

Rozety ozdobnej kapusty wykorzystywane są często w kompozycjach nagrobnych ze względu przede wszystkim na walory ozdobne. Wyglądają jak piękne kwiaty o niepowtarzalnej barwie, a także fakturze. Interesujące są odmiany o liściach kremowych i zielonych oraz o zielonych i różowo-kremowych. Równie ciekawe są odmiany o mocno frezowanych liściach i zbitej rozecie, a także o bordowym wybarwieniu liści. O wybarwieniu liści decydują chłodne noce jakie panują jesienią.

Kapusty ozdobne znakomicie znoszą deszcze i jesienne wiatry oraz przymrozki, niektóre odmiany przeżywają mrozy do -15oC.

Kapustę ozdobną możemy nabyć w doniczkach lub w formie ciętej.

Doniczkowana kapusta ozdobna świetnie sprawdza się w kompozycjach nagrobnych
z wrzosami, starcem popielnym zwanym potocznie mrozami. Taka niepowtarzalna dekoracja

z wyżej wymienionych roślin świetnie będzie wyglądała w wianku z mchu lub zielonych gałązek iglaków, a co ważne bardzo długo będzie dekoracyjna i niemal nie wymaga pielęgnacji, gdyż czerpie wilgoć z otoczenia.

Cięte małe rozety kapusty ozdobnej świetnie wyglądają w wiązankach z kwiatów żywych
i stanowią niezwykle ich uzupełnienie.

JGO2012 089 minJGO 2013 233 min

Opracowała

Anna Cieszyńska

PODR Boguchwała