Pasjonaci ogrodnictwa mogli zobaczyć nowości wśród chryzantem od lokalnych producentów, a także nabyć wiele odmian drzewek owocowych, krzewów, także ozdobnych. Z ciekawych i egzotycznych roślin znaleźć można było bananowca, hibiskusa błotnego, figowca czy kuflika.
Sekcja produkcji roślinnej przygotowała bogatą ekspozycję z owoców i warzyw. Płody rolne dostarczyli ogrodnicy i sadownicy, którzy na co dzień współpracują z PODR. Można było na niej zobaczyć gruszki takie, jak znana i lubiana konferencja, ale też zimowe odmiany uprawiane na mniejszą skalę, jak: Concordia, Corola czy Xsenia. Wśród jabłek dużym zainteresowaniem cieszyły się odmiany, które nie zawsze możemy spotkać w marketach, na naszej wystawie można było je skosztować. Były to między innymi jabłka z odmian Red Chief, Red Jonaprince, Mutsu.
Wśród warzyw dużym zainteresowaniem cieszyły się korzeniowe i kapustne, które mieniły się wszystkimi barwami jesieni. Na wystawie nie zabrakło również kolekcji ponad 50 odmian ziemniaków i ponad 30 odmian kukurydzy z pola doświadczalnego Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Boguchwale. Przez cały czas trwania Giełdy świadczono również doradztwo technologiczne oraz promocyjne w dziedzinie rozwoju rolnictwa.
Dużym zainteresowaniem cieszyła się również degustacja potraw z owoców i warzyw. Potrawy z dyni czy buraka smakowały wyśmienicie. W ten sposób staraliśmy się zachęcić do większego spożywania na co dzień tych produktów, które korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Okazało się, że niestandardowe połączenia różnych składników dają wyjątkowy smak. Podkarpacki Ośrodek przygotował degustację potraw z darów jesieni. Były to między innymi: carpaccio z buraka z serem ricotta i kiszonym dereniem podanym na pszenno-żytnim chlebie, pieczona dynia z kremem brulee i owocami, placki z cukinii z sosem czosnkowym.
Prawdziwym uznaniem wśród koneserów cieszyły się wina z podkarpackich winnic. Była to dobra okazja, aby w jednym miejscu zasmakować win od lokalnych producentów, gdyż winiarstwo na Podkarpaciu rozwija się w szybkim tempie, a wina z naszego regionu zdobywają wiele prestiżowych nagród w międzynarodowych konkursach. Prezentowane były wina białe i czerwone wytrawne, półwytrawne oraz słodkie. Nie zabrakło też win różowych. Ze względu na ukształtowanie terenu nasz region w niedalekiej przyszłości może stać się znaczącym miejscem jeśli chodzi o produkcję tego szlachetnego trunku. Na terenach tych uprawianych jest już kilkanaście szczepów winorośli. Wśród nich znajdują się: Solaris, Seyval Blanc, Chardonnay, Muscaris Resling, Regent, dzięki którym powstają wina białe i różowe oraz bardziej wyraziste wina czerwone.
Podczas Jesiennej Giełdy Ogrodniczej przeprowadzono również konkurs florystyczny dla kół gospodyń wiejskich. Tematem przewodnim tegorocznego konkursu był „Jesienny wianek na drzwi”. Okazało się, że Panie z kół gospodyń są bardzo kreatywne. Każdy wianek był wyjątkowy i estetyczny, wykonany z darów natury. Uczestniczki konkursu udowodniły, że przy użyciu kwiatów i roślin z własnego ogrodu można stworzyć piękne rzeczy, przy niewielkim nakładzie finansowym. Wszystkie prace zostały nagrodzone wyróżnieniami.
Nie zapomnieliśmy również o naszych najmłodszych uczestnikach tej wyjątkowej imprezy. Zaprosiliśmy dzieci na warsztaty z owoców i warzyw pt. „Stworki i potworki” oraz warsztaty malowania toreb ekologicznych. Akcja miała promować aktywne spędzanie wolnego czasu wśród dzieci. Najmłodsi, a także ich opiekunowie wyjątkowo dobrze się bawili. Okazało się, że ze zgromadzonych płodów rolnych dziecięca wyobraźnia może wyczarować wyjątkowe zabawki. W rękach dzieci zwykłe owoce i warzywa zamieniały się w prawdzie dzieła sztuki, które można było wziąć ze sobą do domu. Ta świetna zabawa rozwija wyobraźnię, ćwiczy zdolności manualne i sensoryczne, jest także łatwa do zorganizowania w domowych warunkach.
W ramach wydarzenia odbyła się również promocja platformy doradczej eDWIN, powstałej w wyniku współrealizowanego przez PODR w Boguchwale projektu pn. „Internetowa Platforma Doradztwa i Wspomagania Decyzji w Integrowanej Ochronie Roślin”, która stanowi nowoczesne rozwiązanie informatyczne dla nowoczesnych rolników.
Przygotowane stoisko promocyjne cieszyło się dużym zainteresowaniem odwiedzających. Wszyscy zainteresowani mogli wiele dowiedzieć się na temat samego projektu w którego realizacji PODR w Boguchwale aktywnie uczestniczył od samego początku jak i o aplikacji pn: „Wirtualne Gospodarstwo”, która stanowi najważniejszą e-usługę powstałą w ramach projektu eDWIN, a która jest dostępna dla wszystkich zainteresowanych. Informowano również o nowym zadaniu, realizowanym od bieżącego roku przez doradców terenowych PODR w każdym powiecie naszego województwa tj. monitoringu agrofagów, który jest bardzo ważnym elementem integrowanej ochrony roślin, do której stosowania w swoich gospodarstwach są zobowiązani rolnicy na podstawie obowiązujących przepisów prawnych z tego zakresu. Monitoring agrofagów ma na celu rozpoznawanie zagrożeń roślin uprawnych ze strony organizmów szkodliwych. Umiejętne wykorzystywanie przez rolników wyników tych obserwacji w swoich gospodarstwach przyczynia się do wykonywania zabiegu chemicznego w optymalnym terminie i ograniczania przez to, często niepotrzebnego zużycia środków ochrony roślin i skażenia środowiska naturalnego.
W Podkarpackim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w dniach 6-8 października odbyła się VII Ogólnopolska Wystawa Królików, IV Ogólnopolska Wystawa Królików Młodych oraz po raz pierwszy organizowana w Boguchwale VI Specjalistyczna Wystawa Królików Wiedeńskich. Każdego roku wystawa cieszy się olbrzymim zainteresowaniem ze strony hodowców oraz sympatyków hodowli zwierząt.
W tegorocznej edycji wzięło udział aż 160 hodowców reprezentujących każde województwo w Polsce i nie tylko – swoją obecnością zaszczycili nas również hodowcy ze Słowacji. Wysoki poziom prezentowanych zwierząt oraz ich precyzyjne przygotowanie sprawiły, że Ogólnopolska Wystawa Królików w Boguchwale przedstawiła wyjątkową pasję hodowców i ich zaangażowanie w hodowle zwierząt. Osiągnięcia pracy hodowlanej oceniło 22 komisji, w skład których weszli sędziowie z Polski i Słowacji. Nad właściwym przebiegiem oceny królików czuwał główny sędzia Grzegorz Koraczyński, który posiada szeroką wiedzę teoretyczną i praktyczną na temat hodowli królików.
Zwiedzający wystawy z podziwem oglądali i komentowali różnorodność ras i odmian barwnych ponad 2000 królików. Mamy nadzieję, że podczas VII Ogólnopolskiej Wystawy Królików w Boguchwale zaszczepiliśmy pasję w wielu młodych ludziach, których będziemy mieli przyjemność gościć już w kolejnych latach. Całość była połączona z XXI Wojewódzką Wystawą – Aukcją Ogierów Zimnokrwistych i VI Krajową Wystawą Psów Rasowych. Wydarzeniom towarzyszyła również wystawa drobnego inwentarza, owiec, kóz oraz alpak.
Serdecznie dziękujemy wszystkim hodowcom za wzięcie udziału w Wystawie.
Dziękujemy serdecznie za tak liczne odwiedziny Jesiennej Giełdy Ogrodniczej i naszej wystawy. Już niedługo będzie się można z nami spotkać na największej imprezie rolniczej w kraju – V Krajowych Dniach Pola 2024, której jesteśmy organizatorem. Już dzisiaj serdecznie zapraszamy na to Wydarzenie.
Opr. Anna Sieniawska, Monika Capińska, Natalia Jakubus
PODR Boguchwała