Obowiązek ten wynika z przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1009 z dnia 5 czerwca 2019 r., które ustanawia przepisy dotyczące udostępniania na rynku produktów nawozowych. Znowelizowana ustawa o nawozach i nawożeniu z dnia 7 maja 2020 r. wdraża unijne rozporządzenie do polskiego prawa.
Stosowanie mocznika granulowanego w nowej formie użytkowej ma przede wszystkim na celu ograniczenie strat azotu spowodowane ulatnianiem się amoniaku do atmosfery. Ponadto istotne tutaj również jest zwiększenie efektywności wykorzystania azotu nawozowego przez rośliny uprawne.
Mocznik będzie można stosować w formie roztworu do zabiegów nalistnych. Inne nawozy azotowe, jak np. saletra amonowa czy roztwór saletrzano-mocznikowy nie muszą mieć dodawanego inhibitora.
Ureaza co to takiego?
Ureaza to enzym katalizujący reakcję rozkładu mocznika do amoniaku i dwutlenku węgla. Stosowanie mocznika w tradycyjnej formie powoduje, że w środowisku glebowym, w przeciwieństwie do innych nawozów azotowych, ulega on bardzo szybko przebiegającej hydrolizie, której końcowym produktem jest amoniak i dwutlenek węgla. Amoniak jest gazem i przez to bardzo łatwo ulatnia się do atmosfery przez co dochodzi do znaczących strat azotu z nawozu i przestaje on być dostępny dla roślin.
Inhibitor ureazy – po co stosować?
Zastosowanie w moczniku inhibitora ureazy ma przede wszystkim na celu:
Nawozy zawierające inhibitory ureazy działają dłużej, co wydłuża czas dostępności składników pokarmowych dla roślin, ogranicza koszty stosowania nawozów oraz liczbę wykonywanych zabiegów nawożenia. Ich stosowanie przyczynia się również do redukcji emisji gazów zanieczyszczających atmosferę co jest bardzo ważne w aspekcie ochrony środowiska naturalnego.
Na rynku są już dostępne nawozy dostosowane do obowiązujących wymogów, czyli zawierające inhibitory ureazy lub powłokę biodegradowalną.
Warto zaznaczyć również, że znowelizowana ustawa o nawozach i nawożeniu oprócz obowiązku stosowania mocznika „po nowemu” przenosi, co ważne, nadzór nad wprowadzaniem do obrotu nawozów oznaczonych znakiem „Nawóz WE” i środków wspomagających uprawę roślin z Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) na Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN).
Oprac. na podst. lit.
Katarzyna Sitek, PODR Boguchwała