W piątek, 4 października, odbyła się ocena wystawianych zwierząt, którą przeprowadzili krajowi sędziowie ds. oceny zwierząt futerkowych, w tym królików. Nad prawidłowym przebiegiem pracy komisji sędziowskiej, jak co roku, czuwał Sędzia Główny – Grzegorz Koraczyński. Przyznanie tytułu Championa w poszczególnych rasach wymagało akceptacji oceny królika przez trzech sędziów. Hodowcom wyróżnionych królików wręczono puchary podczas uroczystej gali.
Tytuł Super Championa VIII Ogólnopolskiej Wystawy Królików przyznano królikowi rasy Francuski Baran Szary. Hodowcą zwycięzcy jest pan Krawczuk Bogdan z województwa opolskiego. Otrzymał on puchar, ufundowany przez posła na sejm RP Adama Dziedzica.
Pomimo deszczowej aury, zwiedzający jak zwykle licznie przybyli do naszych hal wystawowych i z zaciekawieniem obserwowali różnorodność ras królików. Hodowcy chętnie przedstawiali każdemu zainteresowanemu tajniki chowu i hodowli tych zwierząt. Warto podkreślić, że hodowla królików to nie tylko niesamowita pasja, ale również codzienna praca i obowiązki.
W wydarzeniach organizowanych przez Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego zawsze licznie uczestniczą hodowcy z całego województwa i kraju, co zapewne wynika z faktu, że każdy może znaleźć tam coś dla siebie. W ramach Jesiennej Giełdy Ogrodniczej odbyła się również XXIV Wojewódzka Wystawa – Aukcja Ogierów Zimnokrwistych, która przyciągnęła rzesze zainteresowanych. Podczas imprezy przeprowadzono kwalifikację ogierów do hodowli. Udział w niej wzięło 20 ogierów z warunkami wpisu do Księgi Głównej, które wcześniej zostały wytypowane przez Okręgowy Związek Hodowców Koni w Rzeszowie. Komisja dokonała pomiarów zoometrycznych ogierów oraz oceniła je w ruchu na twardym podłożu, a następnie na płycie „na stój” i w ruchu. Z kolei w niedzielę oceniono 12 klaczy rasy konik polski oraz 10 klaczy zimnokrwistych.
Podczas organizowanego wydarzenia można było spotkać sympatyczne alpaki, a także kozy i owce. Jedną z hal wystawowych zajmował drób użytkowy i ozdobny. Zwiedzający mogli zobaczyć szeroki przerój ras kur, kaczek i gęsi. Nie zabrało również perlic, a także cieszących się dużym zainteresowaniem emu. Nasze oczko wodne, jak co roku, zdobiły karpie koi oraz pięknie prezentujące się lilie wodne.
Podczas tegorocznej imprezy można było zobaczyć stoisko edukacyjne Polskiego Związku Łowieckiego dla dzieci i młodzieży, pokaz psów myśliwskich, pokazy sokolnicze, trofea myśliwskie oraz stoisko Klubu Kolekcjonera Polskiego Związku Myśliwskiego, które cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno osób związanych z myślistwem i łowiectwem, jak i zwiedzających. Kolejną atrakcją, która przyciągała uwagę, był pokaz zwierząt drapieżnych, w tym sokoła raroga, sowy puchacza, sowy płomykówki, sowy puchacza plamistego oraz orła przedniego. Pokaz ten zaprezentowali państwo Małgorzata i Jacek Kowalscy, którzy na co dzień prowadzą ośrodek rehabilitacji dla dzikich zwierząt oraz hodują ptaki i psy rasy wyżeł niemiecki krótkowłosy. Dla najmłodszych nie zabrakło także okazji, aby spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku.
Wszystkim hodowcom serdecznie dziękujemy za udział i z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania.