Podsumowanie tegorocznej edycji konkursu i wręczenie nagród miało miejsce podczas wydarzenia plenerowo-handlowego XIX Jesiennej Giełdy Ogrodniczej, połączonej z Podkarpackim Świętem Winobrania, VIII Ogólnopolską Wystawą Królików oraz XXIV Wojewódzką Wystawą-Aukcją Ogierów Zimnokrwistych, zorganizowanego w Podkarpackim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w dniach 5–6 października 2024 roku w Boguchwale.
w kategorii ROLNICY:
I miejsce i tytuł Mistrza Wojewódzkiego AgroLigi 2024:
Gospodarstwu ogrodniczemu Damiana i Pawła Chrzanów w Głuchowie, powiat łańcucki;
- II miejsce i tytuł Wicemistrza Wojewódzkiego AgroLigi 2024:
Gospodarstwu rolnemu Michała Rolnika w Nowosielcach (produkcja roślinna), powiat sanocki;
Wyróżnienia:
dla
- Zbigniewa Sali (produkcja roślinna, wypiek chleba, RHD) z Tarnobrzega, powiat tarnobrzeski;
- Gospodarstwa rolnego Mariusza Wojtyny (produkcja roślinna) z Dębna, powiat leżajski;
w kategorii FIRMY:
- I miejsce i tytuł Mistrza Wojewódzkiego AgroLigi 20204:
Justyna Szepieniec „Jasiowa Piwniczka" w Rymanowie, powiat krośnieński;
- II miejsce i tytuł Wicemistrza Wojewódzkiego AgroLigi 2024:
Wyrób i sprzedaż wyrobów wędliniarskich - Zenon Hanus w Bukowsku, powiat sanocki.
Do II etapu na szczeblu krajowym konkursu AgroLiga 2024 zostanie zgłoszone: w kategorii Rolnicy - nowoczesne 6-hektarowe gospodarstwo ogrodnicze Damiana i Pawła Chrzanów z Głuchowa, w powiecie łańcuckim, w którym uprawiane są pomidory malinowe. Aby osiągnąć dobry efekt ekonomiczny, ogrodnicy z wielką starannością i perfekcjonizmem dbają o najmniejszy szczegół w prowadzeniu produkcji. Pomidory uprawiane są w dwóch typach szklarni – pod szkłem dyfuzyjnym i tradycyjnym. Biznes pomidorowy w tym gospodarstwie, zapoczątkowany przez Zygmunta i Teresę Chrzanów jest prowadzony przez braci Pawła i Damiana. Propagują oni i prowadzą uprawę pomidorów o najwyższej jakości
i wyjątkowych walorach smakowych. O wyborze odmian decydują głównie konsumenci
i odbiorcy. Uprawiają pomidory zgodnie z dewizą firmy Yara: „Produkuję ze smakiem, bo smaczne się sprzedaje”. W kategorii Firmy - do konkursu krajowego zgłoszona zostaje Justyna Szepieniec Jasiowa Piwniczka z Rymanowa, świetnie działający sklep internetowy z regionalnymi produktami z Podkarpacia (produkty sprzedawane są również na podkarpackim e-bazarku). Jasiowa Piwniczka to pieczołowicie tworzone wyroby pochodzące z małych manufaktur z regionu Bieszczad i Beskidu Niskiego, okolicznych pasiek, sadów i ogrodów.
Za pośrednictwem sklepu internetowego trafiają one na stoły mieszkańców całego kraju, którzy dzięki temu mogą posmakować wyśmienitych, regionalnych specjałów. Sztandarowym produktem jest pesto z czosnku niedźwiedziego. Oprócz niego klienci mogą posmakować regionalnych konfitur, dżemów, kiszonek, zdrowych słodyczy i przekąsek, octów i olejów, miodów, kaw, herbat, suszonych owoców, warzyw i innych produktów. Założona przez Justynę Szepieniec Fundacja Jaś Wędrowniczek wspiera i pomaga młodym ludziom w ich wszechstronnym rozwoju. Pomaga spełniać ich marzenia. Oprócz działalności Fundacji, Jaś Wędrowniczek wraz z Jasiową Piwniczką, aktywnie uczestniczy w życiu społecznym gminy Rymanów poprzez organizację licznych koncertów, warsztatów, spotkań z podróżnikami oraz ludźmi kultury oraz uczestnictwo w imprezach kulturalnych, sportowych i artystycznych.
Oprac. Dariusz Kamiński