Wystawa rolno-ogrodnicza
Dział Technologii Produkcji Rolniczej i Doświadczalnictwa przygotował wystawę rolno-ogrodniczą. Prezentowany był na niej dorobek podkarpackiego ogrodnictwa i rolnictwa oraz Pola Doświadczalnego PODR w Boguchwale. Na wystawie można było zobaczyć liczne odmiany ziemniaków, kukurydzy czy soi, wszystkie w różnych grupach wczesności, które w tym roku uprawiane były na polu doświadczalnym Ośrodka. Na wystawie zaprezentowano również dorobek gospodarstw ogrodniczych z terenu Podkarpacia. Uczestnicy wydarzenia mogli zobaczyć wiele odmian warzyw i owoców uprawianych w naszym województwie. Przez cały czas trwania JGO można było skorzystać z doradztwa technologicznego świadczonego przez pracowników Ośrodka oraz degustować owoce od podkarpackich sadowników.
W ramach wystawy odbyła się również promocja platformy doradczej eDWIN, powstałej w wyniku współrealizowanego przez PODR w Boguchwale projektu pn. „Internetowa Platforma Doradztwa i Wspomagania Decyzji w Integrowanej Ochronie Roślin”, która stanowi nowoczesne rozwiązanie informatyczne dla nowoczesnych rolników. Zainteresowani mogli się wiele dowiedzieć na temat e-usług dostępnych bezpłatnie dla wszystkich zainteresowanych rolników w ramach tej platformy, a także skorzystać z pomocy w zainstalowaniu aplikacji „Wirtualne Gospodarstwo” na telefon rolnika i instrukcji jej obsługiwania.
Program promocyjny Polskiego Związku Producentów Kukurydzy „Smaki Kukurydzy”
W ramach programu promocyjnego prowadzonego przez Polski Związek Producentów Kukurydzy w Poznaniu w 2024 r. pn. „Smaki Kukurydzy” finansowanego z Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych KOWR (# Fundusze Promocji) przygotowano stoisko promocyjne z szeroką ofertą produktów z kukurydzy, na którym prezentowane były m.in.: płatki, mąki, kasze, chrupki, chleb, herbatniki, wafle.
Na stoisku można było dowiedzieć się wiele o wartościach pokarmowych ziarna kukurydzy oraz poznać jej możliwości przetwórcze. W trakcie promocji odbyła się również, ciesząca się dużym zainteresowaniem, degustacja potraw z kukurydzy.
Na Jesiennej Giełdzie Ogrodniczej w Boguchwale uczestnicy mieli okazję wziąć udział w degustacji jabłek od podkarpackich sadowników, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Odwiedzający mogli skosztować różne odmiany jabłek, takie jak Mutsu, Gala Devil, Red Jonaprince, Szara Reneta, Red Chief oraz Gala. Każda odmiana wyróżniała się wyjątkowym smakiem, od słodkich po bardziej kwaskowate, co przyciągało smakoszy i miłośników lokalnych owoców. Degustacja była doskonałą okazją dla promocji podkarpackich sadowników, a dla degustujących możliwością wyboru najsmaczniejszej odmiany.
Podczas zabawy z warzywami i owocami dzieci miały okazję tworzyć wyjątkowe stworki i potworki, co dostarczyło im mnóstwo radości. Wykorzystując różnorodne warzywa i owoce, jak marchewki, jabłka czy ogórki, maluchy mogły puścić wodze fantazji i wykazać się kreatywnością. Każde dziecko stworzyło swojego unikalnego potworka, którego z dumą prezentowało do zdjęć i zabierało do domu. Zabawa ta nie tylko bawiła, ale także rozwijała zdolności manualne i wyobraźnię najmłodszych.
Strefa Winiarstwa
Zorganizowana wraz ze Stowarzyszeniem Winiarzy Podkarpacia - Strefa Winiarska cieszyła się dużym zainteresowaniem. Dzięki licznym pokazom i prelekcjom można było poszerzyć wiedzę na temat podkarpackiego winiarstwa. W klimatycznym miejscu, pośród fotografii z regionalnych winnic, zwiedzający mogli degustować znakomite wina od lokalnych producentów w połączeniu z wyśmienitymi serami. Strefa była pełna producentów, ekspertów branżowych oraz miłośników tego szlachetnego trunku.
Podczas XIX Jesiennej Giełdy Ogrodniczej przeprowadzono konkurs florystyczny dla Kół Gospodyń Wiejskich, który jest już pewnego rodzaju wieloletnią tradycją . Tematem tegorocznej edycji konkursu była „Aranżacja jesiennego stołu dla dwojga”. Panie z KGW podeszły bardzo poważnie do powierzonego im zadania i zaprezentowały aranżacje, które wykonaniem i kreatywnością zaskoczyły nawet komisję konkursową . Każdy stół był wykonany w innym stylu i kolorystyce, zaskakiwał pomysłowością i mienił się barwami jesieni. Po burzliwych obradach wytypowano I miejsce dla KGW w Zarzeczu, II miejsce dla KGW w Łękach Górnych ,,Równe Babki ” , III miejsce dla KGW ,, Bobrowianki ” i dwa wyróżnienia dla KGW w Starym Lublińcu i Stowarzyszenia Witkowic. Wszystkim uczestniczkom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział w tym konkursie.
Dziękujemy za tak liczne odwiedziny XIX Jesiennej Giełdy Ogrodniczej. Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych, byliście z nami w tych dniach, co pozwoliło nam wspólnie docenić trud podkarpackiego rolnika.
Opr. Anna Sieniawska, Monika Capińska, Katarzyna Worosz, Anna Moskal, Katarzyna Sitek
PODR Boguchwała