Otyłość problemem społecznym i zdrowotnym
Otyłość to jedno z największych wyzwań XXI wieku, przed którym dziś stoimy. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że w Europie liczba osób z nadwagą i otyłością systematycznie rośnie. Co szczególnie niepokojące, problem ten coraz częściej dotyczy także dzieci i młodzieży. To poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia indywidualnego, ale również dla całych systemów opieki zdrowotnej i społecznej. Wynika to z faktu, że nieleczona otyłość przyczynia się do rozwoju innych chorób cywilizacyjnych, takich jak nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, niedokrwienna choroba serca, cukrzyca typu II, niektóre nowotwory. Dodatkowo może wpływać na ogólną jakość życia osoby otyłej poprzez pojawienie się problemów z poruszaniem się, niską samooceną, a nawet stanów depresyjnych. Wiąże się to z koniecznością uruchomienia wsparcia ze strony kolejnych specjalistów oraz niekiedy odpowiednich lekarstw czy terapii.
Przyczyny nadwagi i otyłości
Głównymi przyczynami nadwagi i otyłości są: złe nawyki żywieniowe, a w tym nieregularne posiłki czy nadmierna kaloryczność diety, siedzący tryb życia oraz stres. Zatem dbałość o jakość i zbilansowanie posiłków, regularne ich spożywanie, odpowiednia higiena snu i systematyczna aktywność fizyczna są niezbędne, aby utrzymać prawidłową masę ciała oraz zapewnić dobre samopoczucie i zdrowie. Jednak spełnienie powyższych warunków musi być zawsze poparte odpowiednią wiedzą. Projektowanie zdrowych nawyków żywieniowych powinno mieć miejsce już od najmłodszych lat i ciąży przede wszystkim na każdym z rodziców, jednak ściśle uwarunkowane jest jego świadomością konsumencką i znajomością zasad zdrowego żywienia. Kolejnym ważnym aspektem jest edukacja w szkole i regularny kontakt ze specjalistami, którzy nakierowują nas, jakie działania można podjąć w kontekście walki z problemem nadwagi i otyłości oraz informują o konsekwencjach zdrowotnych, które w związku z nim możemy ponieść w kolejnych latach naszego życia.
Jak zapobiegać otyłości?
Podsumowanie
Główną przyczyną wzrostu liczby osób otyłych w obecnych czasach jest przede wszystkim zmiana stylu życia. Współczesne społeczeństwo, pomimo coraz większej świadomości, charakteryzuje się mniejszą aktywnością fizyczną, dietą bardziej bogatą w żywność przetworzoną oraz nadmiernym spożyciem cukru i tłuszczów. Oczywiście wpływ mają również czynniki nie zawsze zależne od nas, takie jak: zanieczyszczenia środowiska, czynniki genetyczne czy psychologiczne. Należy zaznaczyć, że otyłość jest nie tylko problemem estetycznym, ale przede wszystkim jedną z chorób cywilizacyjnych, która dotyka obecnie coraz młodsze osoby i nieleczona prowadzi do kolejnych problemów zdrowotnych. Analizując powyższe argumenty, musimy postawić przede wszystkim na edukację żywieniową społeczeństwa i zwiększanie świadomości konsumenckiej. Kreowanie zdrowych nawyków żywieniowych powinno rozpoczynać się w naszych domach rodzinnych, a następnie być kontynuowane na kolejnych etapach życia, czyli: w szkole, pracy oraz placówkach zdrowia. Pamiętajmy, że większa świadomość będzie generować większą liczbę działań profilaktycznych, w tym przypadku na rzecz walki z nadwagą, otyłością i pozostałymi chorobami cywilizacyjnymi. Nawet małe kroki w naszym codziennym życiu, które możemy podjąć w kierunku zdrowszej diety, większej aktywności fizycznej czy poprawy snu, zaprocentują w kolejnych latach, przynosząc korzyści dla zdrowia i samopoczucia.
Anna Opalińska
PODR Boguchwała