Rzepak
Rozwój pąków kwiatowych – słodyszek bardzo niebezpieczny
Chrząszcze przegryzają pąki kwiatowe, aby dostać się do pyłku kwiatowego. Zastosowano (27-04-2022 r.) insektycyd łącznie z nawozem dolistnym Basfoliar 36 Extra, ADOB bor oraz ProAqua, czyli kondycjoner wody.
Zboża ozime
W doświadczeniach PDO z jęczmieniem i pszenżytem ozimym, które znajdują się w fazie strzelania w źdźbło-widoczne pierwsze kolanko, a w pszenicy ozimej będącej w fazie początku strzelania w źdźbło zastosowano druga dawkę azotu oraz regulator wzrostu (28-04-2022r.)
Na roślinach jęczmienia ozimego występują objawy porażenia rynchosporiozą.
Na niektórych odmianach pszenicy ozimej widoczne są niedobory siarki.
Zboża jare
Doświadczenia ze zbożami jarymi prowadzonymi w ramach PDO oraz w formie kolekcji odmian znajdują się w fazie 2-3liścia. Zastosowano pierwszą pogłówną dawkę azotu.
Bobowate grubonasienne
Groch wysiany ramach kolekcji odmian w fazie pierwszych wąsów czepnych i bobik prowadzony jako doświadczenia PDO w fazie pierwszych liści właściwych. Na bobiku widoczne przejściowe objawy spowodowane chlomazonem.
W sadzie tradycyjnym w zależności od gatunku: śliwy-pełnia kwitnienia, jabłonie-faza ukazywania się pierwszych liści lub zielonego pąka, grusze i wiśnie w białym pąku.