Jej atutem jest bardzo długie kwitnienie, trwające od czerwca aż do października. W tym okresie na wyprostowanych pędach pośród drobnych liści o zapachu mięty, w zależności od odmiany, pojawiają się liczne malutkie kwiatki koloru białego lub niebiesko-fioletowego, zebrane w niewielkie kwiatostany. Kwiaty przyjemnie pachną, zwabiając liczne owady, takie jak pszczoły, trzmiele oraz motyle.
Kolejnym atutem kalaminty są niewielkie wymagania uprawowe. Stanowisko słoneczne lub lekki półcień są najlepszym miejscem do jej sadzenia. Toleruje każdy rodzaj gleby, jednak preferuje gleby przepuszczalne, wapienne, płytkie, kamieniste, umiarkowanie wilgotne. Jest rośliną odporną na suszę, stąd nie sprawi ona zawodu w upalne lata.
W pielęgnacji, zwłaszcza w okresie suchego i gorącego lata, w celu zapewnienia obfitego kwitnienia kalaminta wymaga podlewania oraz ściółkowania materią organiczną, np. kompostem, która ogranicza parowanie wody z gleby.
Kalaminta w ogrodzie świetnie się sprawdzi jako roślina na obwódki rabat czy trawnika. Uroczo wygląda sadzona w grupach na słonecznych rabatach wśród bylin, takich jak: jeżówka w różnych odmianach, szałwia omszona, rozchodnik okazały, serduszka okazała, liatra kłosowa, werbena patagońska, dzielżan ogrodowy oraz trawy ozdobne. Zwarta rabata bylinowa z kalamintą dodaje lekkości. Można również sadzić kalamintę z roślinami jednorocznymi. Ze względu na delikatną barwę zieleni i jasny kolor kwiatów, może stanowić piękne tło dla żółtych i pomarańczowych aksamitek, begonii czy niebieskiego żeniszka.
Ze względu na to, że radzi sobie w kamienistym podłożu i na stanowisku słonecznym, doskonale sprawdzi się w uprawie na skalniakach.
Świetnie będą prezentowały się kępy kwitnącej kalaminty w pobliżu oczek wodnych oraz na brzegach stawów. Kalamintę można również wykorzystać do dekoracji balkonów i tarasów, nasadzając ją samodzielnie lub tworząc kompozycje kwiatowe z innymi roślinami.
Architekci krajobrazu chętnie wykorzystują tę mało wymagającą roślinę przy projektowaniu ogrodów preriowych, naturalistycznych, angielskich czy rustykalnych.
Anna Cieszyńska
PODR Boguchwała