Ze względu na specyfikę działania, sady tradycyjne są dofinasowane poprzez płatności rolno-środowiskowo-klimatyczne w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej polityki Rolnej na lata 2023-2027.
Interwencja Zachowanie sadów tradycyjnych odmian drzew owocowych ukierunkowana jest na ochronę dawnych odmian drzew owocowych, których upraw w znacznej mierze zaniechano.
Aby otrzymać płatność w ramach tej interwencji beneficjent musi utrzymywać sad, w którym jest co najmniej 12 starych, tj. co najmniej 15-letnich drzew, z czterech różnych odmian lub gatunków, rozmnażanych na silnie rosnących podkładkach, prowadzonych jako drzewa pienne (co najmniej 75% musi mieć minimalną wysokość pnia 1,20 m), przy czym ich liczba w przeliczeniu na 1 ha powierzchni sadu jest nie mniejsza niż 90 drzew. Wykaz gatunków i odmian proponowanych do uprawy w interwencji zamieszczony jest w ust. 2 załącznika nr 4 rozporządzenia z dnia 31 marca 2023r. w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 (z późn. zm.). Sad nie może być prowadzony jako uprawa jednorzędowa.
Przy realizacji interwencji rolnik ma obowiązek wykonywania podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych w sadzie (wskazanych przez doradcę rolnośrodowiskowego), takich jak:
Rolnik jest zobowiązany skosić trawę co najmniej raz w sezonie wegetacyjnym, nie później niż do 31 sierpnia, a następnie zebrać i usunąć skoszoną biomasę w terminie do 2 tygodni po skoszeniu lub wypasać w okresie wegetacyjnym.
W sadach tradycyjnych odmian drzew owocowych objętych zobowiązaniem rolno-środowiskowo-klimatycznym zakazane jest stosowanie środków ochrony roślin, z wyłączeniem tych dopuszczonych do stosowania w rolnictwie ekologicznym.
Oprac. na podstawie gov.pl
Natalia Antoniewska