Choroba ta wywołana jest przez grzyb Taphrina deformans. Zarodniki grzyba zimują na korze, pędach oraz okrywach pąków. Do infekcji dochodzi na przedwiośniu, pod koniec lutego lub na początku marca, w momencie nabrzmiewania pąków, przy sprzyjających warunkach pogodowych, takich jak wysoka wilgotność i temperatura. Zarodniki kędzierzawości infekują w sporym stopniu przyrosty jednoroczne, na których brzoskwinie zakładają pąki kwiatowe na rok następny. Dlatego też zwalczanie tej choroby ma istotny wpływ na wielkość plonu.
Zwalczanie kędzierzawości polega na przeprowadzaniu zabiegów chemicznych w okresie jesienno-zimowym (okres bezlistny) oraz na przedwiośniu, w momencie pękania pąków. Kluczowe znaczenie ma odpowiedni termin wykonania zabiegu chemicznego oraz sprzyjające warunki pogodowe, takie jak temperatura powietrza powyżej 6°C, które są gwarancją skutecznego ograniczenia rozwoju choroby.
Skutecznymi fungicydami zalecanymi w walce z kędzierzawością liści brzoskwini są:
1. Miedzian 50 WP
2. Miedzian Extra 350 SC,
3. Syllit 65 WP
- Pierwszy na początku pękania pąków.
- Drugi w czasie opadania płatków.
Jeśli w najbliższym czasie prognozowane są dłuższe okresy zimowych ociepleń, zaleca się wykonanie zabiegu preparatem Miedzian 50 WP lub Miedzian Extra 350 SC w okresie bezlistnym. Natomiast w fazie nabrzmiewania pąków należy zastosować Syllit 65 WP.
Przy wykonywaniu zabiegów należy upewnić się, że temperatura powietrza wynosi powyżej 6°C, a wszystkie części drzewa – konary i pień – są dokładnie pokryte cieczą roboczą. W przypadku stosowania Syllitu 65 WP w okresie pękania pąków należy zwrócić uwagę, aby woda użyta do sporządzenia cieczy roboczej nie była zbyt zimna.
W okresie maja i na początku czerwca, gdy zauważymy zniekształcone i przebarwione liście, należy wycinać pędy z objawami kędzierzawości i je palić. Należy zrobić to jak najszybciej, ponieważ grzybnia wzrastająca na liściach wysypuje zarodniki pod koniec czerwca. Zarodniki te osiadają na korze i pędach, gdzie pozostają do następnego sezonu wegetacyjnego, by przy sprzyjających warunkach pogodowych kiełkować. Wycięcie chorych pędów znacząco zmniejsza presję patogenu w kolejnym sezonie.
Jesienią, po opadnięciu liści z drzew, zaleca się wykonanie zabiegu jednym z wcześniej wymienionych preparatów Miedzian. Cieczą roboczą należy dokładnie pokryć całą koronę i pień drzewa.
Odpowiedni termin zabiegu i skuteczne preparaty ograniczą występowanie kędzierzawości liści brzoskwini.
Anna Cieszyńska
PODR Boguchwała