Afrykański pomór świń znajduje się na liście chorób Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt podlegających obowiązkowi zgłaszania i urzędowego zwalczania. Jest to wyjątkowo groźna, nieuleczalna, wysoce zakaźna i zaraźliwa, wirusowa choroba świń domowych oraz dzików. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji, zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100%. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia.
Bioasekuracja trzody chlewnej na poziomie gospodarstwa to zestaw praktycznych działań i środków, które są podejmowane, aby zapobiegać przedostawaniu się infekcji do budynków fermy oraz aby kontrolować rozprzestrzenianie się infekcji na terenie fermy. Celem programu bioasekuracji jest utrzymywanie zarazków chorobotwórczych poza obszarem fermy tak, aby stado nie było na nie narażone oraz minimalizowanie niekorzystnego oddziaływania na zdrowie świń.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom hodowców, MRiRW uruchamia program pomocy dla hodowców świń. Wnioski o pomoc na zwrot wydatków poniesionych na bioasekurację przyjmują biura powiatowe ARiMR od 20 czerwca do 22 lipca 2022 r. Refundacji podlega 50% wydatków poniesionych na:
Opracowanie na podst. lit. oraz ARiMR
Marzena Sitko
PZDR Ropczyce