W ramach naboru z Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 młodzi rolnicy będą się mogli ubiegać o 200 tys. zł. Dotację można otrzymać na rozpoczęcie i rozwój działalności rolniczej w zakresie wytwarzania nieprzetworzonych produktów rolnych lub przygotowania ich do sprzedaży.
Pomoc przyznawana będzie w formie płatności ryczałtowej (premii) w kwocie 200 tys. zł, wypłacana beneficjentowi w dwóch ratach:
W ramach interwencji będą wspierane inwestycje w środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne zrealizowane od dnia złożenia wniosku o przyznanie pomocy. W ramach inwestycji co najmniej 70% premii dla młodego rolnika przeznaczyć należy na środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, uwzględniając przede wszystkim następujące kategorie inwestycji:
Pomoc przyznawana będzie osobie fizycznej, która w dniu złożenia wniosku ma nie więcej niż 40 lat (nieukończone 41 lat). Wsparcie będzie przysługiwać tylko raz na osobę i gospodarstwo wskazane
w biznesplanie dla roku wyjściowego i docelowego (z wyjątkiem przypadków wymiany gruntów
w rozumieniu przepisów o scalaniu i wymianie gruntów, śmierci poprzedniego beneficjenta, rezygnacji z pomocy lub zwrotu 100% kwoty wypłaconej pomocy). Warunkiem przyznania premii będzie rozpoczęcie prowadzenie działalności rolniczej nie wcześniej niż w okresie 24 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy albo nie rozpoczęcie jeszcze prowadzenia działalności rolniczej. Co do zasady prowadzenie działalności rolniczej w gospodarstwie rozpoczyna się z dniem stania się właścicielem lub posiadaczem gospodarstwa o powierzchni co najmniej 1 ha UR. Ponadto należy pamiętać, że osoba ubiegająca się o to wsparcie musi posiadać odpowiednie kwalifikacje zawodowe lub umiejętności przydatne do prowadzenia działalności rolniczej w gospodarstwie jako kierujący (lub je uzupełnić w późniejszym czasie tj. w okresie 3 lat od dnia wypłaty pierwszej raty pomocy i rozpocznie uzupełnianie wykształcenia najpóźniej w terminie 12 miesięcy od dnia przyznania pomocy).
Premia może być przyznana, jeżeli wnioskodawca uzyskał co mniej 7 punktów w wyniku oceny spełniania kryteriów wyboru operacji.
Od 2025 roku zostały zmienione wartości punktowe za poszczególne kryteria:
- powierzchnia użytków rolnych w gospodarstwie w roku wyjściowym – maksymalnie 3 punkty
- kwalifikacje zawodowe lub umiejętności – 1-5 punktów
- różnica wieku pomiędzy przekazującym gospodarstwo, a młodym rolnikiem
- powyżej 15 do 25 lat – 3 punkty
- powyżej 25 lat – 5 punktów
- przejmowanie gospodarstwa w całości – 5 punktów
- uczestnictwo w systemach jakości
- rolnictwo ekologiczne – 4 punkty
- inny niż rolnictwo ekologiczne – 2 punkty
- krajowy system jakości – 1 punkt
- wielkość ekonomiczna gospodarstwa w roku wyjściowym – maksymalnie 3 punkty
- prowadzenie produkcji zwierzęcej – 3 punkty
- dotychczasowa aktywność zawodowa wnioskodawcy – 1 punkt
W przypadku takiej samej liczby punktów o przyznaniu pomocy decyduje płeć wnioskodawcy,
a pierwszeństwo mają kobiety.
Rolnik, który otrzyma wsparcie zobowiązany jest do wypełnienia obowiązków zawartych w biznesplanie, min. :
Wnioski o przyznanie pomocy można składać w terminie od dnia 2 czerwca 2025 r. do dnia 31 lipca 2025 r. wyłącznie drogą elektroniczną za pomocą systemu teleinformatycznego Agencji, poprzez Platformę Usług Elektronicznych ARiMR (PUE).
Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale zachęca wszystkich zainteresowanych wzięciem udziału w naborze składania wniosków na Premię dla Młodego rolnika do skorzystania z pomocy pracowników Ośrodka oraz Powiatowych Zespołów Doradztwa Rolniczego.
Oprac. Natalia Kempa
PODR Boguchwała