Rada konkursowa poddała ocenie zgłoszone w czterech kategoriach: indywidualnej, zespołowej, rodzinnej oraz inicjatyw społecznych, przedsięwzięcia gospodarcze, które przyczyniają się do społecznego i regionalnego rozwoju obszarów wiejskich.
9-go grudnia 2024 r. na Zamku Królewskim w Warszawie, podczas uroczystej gali wręczono nagrody laureatom i wyróżnionym w tegorocznej edycji konkursu. Patrona honorowego, Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, reprezentowała minister Barbara Fedyszak - Radziejowska – Doradca Prezydenta RP. W uroczystości wzięli również udział przedstawiciele Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Przemysław Saltarski, Dyrektor Departamentu Oświaty i Polityki Społecznej oraz Sylwia Staniuk Zastępca Dyrektora w tym departamencie. Partnera konkursu, Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa reprezentowali Jolanta Zagórska – Dyrektor Departamentu Pomocy Technicznej oraz Leszek Walczyk – Zastępca Dyrektora Biura Prezesa ARiMR.
Niezmiernie miło nam zakomunikować, że w obecnej edycji wśród 15-tu laureatów i wyróżnionych znalazło się aż trzech przedstawicieli województwa podkarpackiego.
W kategorii „zespołowa” pierwsze miejsce w kraju zdobyło przedsięwzięcie pod nazwą Wprowadzenie na rynek nowego produktu gotowego, mrożonego: „Knedle z nadzieniem morelowym 450g” zgłoszone przez Przedsiębiorstwo Mateo sp. z o.o. z Dębicy.
Firma Mateo z siedzibą w Dębicy może poszczycić się ponad 30-letnią historią, której korzenie tkwią w rodzinnych tradycjach. Stanisław Cabaj, szef firmy, podkreśla znaczenie tych tradycji jako głównej inspiracji dla działalności przedsiębiorstwa. Od samego początku firma kieruje się wartościami, które są dla niej fundamentem: szacunek dla dziedzictwa kulinarnej tradycji regionu i chęć dzielenia się tymi smakami z innymi. To właśnie te tradycyjne receptury, bazujące na naturalnych składnikach i wspierane zaangażowaniem całego zespołu, są kluczem do sukcesu w tworzeniu potraw najwyższej jakości.
W kategorii „indywidualna/rodzinna” wyróżnienie przypadło firmie Pro-Maz Marcin Mazurek z Narola za przedsięwzięcie RollRent - Wypożyczalnia rowerów w Narolu.
RollRent to innowacyjny projekt wypożyczalni sprzętu turystycznego pozwalający na wynajem pojazdów, urządzeń i akcesoriów w lokalizacjach gdzie brak szans na prowadzenie tradycyjnej wypożyczalni z pracownikami. Powstanie wypożyczalni rowerów na terenie gminy Narol jest odpowiedzią na spore zapotrzebowanie turystów przybywających do miasta i okolic, gdzie infrastruktura umożliwiająca uprawianie turystyki rowerowej jest tu doskonale rozwinięta.
Przyznano również wyróżnienie w kategorii ”inicjatywy społeczne” dla przedsięwzięcia Wykorzystanie lokalnych zasobów dla dobra wspólnego, realizowanego sukcesywnie przez Inkubator Przetwórstwa Lokalnego w Błażowej.
Inkubator Przetwórstwa Lokalnego w Błażowej, powstał przy wsparciu środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Lokalna Strategia Rozwoju dla gmin Doliny Strugu, którą realizuje Lokalna Grupa Działania „Lider Dolina Strugu”, w odpowiedzi na potrzeby mieszkańców zawierała w swoich planach utworzenie na tym terenie Inkubatora przetwórstwa lokalnego. Tak powstało przedsiębiorstwo spożywcze non-profit, w którym jest wykonywana działalność związana odpowiednio z produkcją, przetwarzaniem lub dystrybucją żywności.
Nasi laureaci i wyróżnieni otrzymali nagrody pieniężne i pamiątkowe grawertony ufundowane i wręczone przez obecnego na uroczystej gali Dyrektora Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Boguchwale, Zbigniewa Micała, który osobiście, w słowach pełnych uznania pogratulował zwycięzcom, podziękował za owocną współpracę i życzył dalszych sukcesów w rozwoju inicjatyw gospodarczych wzbogacających nasz region i przyczyniających się do jego rozwoju.
Dariusz Kamiński
PODR Boguchwała