Żubr to symbol bieszczadzkich lasów. Z inwentaryzacji przeprowadzonej w 2024 r. wynika, że w Bieszczadach żyje 811 żubrów. Najliczniejsza populacja tych zwierząt występuje w Nadleśnictwie Baligród. Dziewięć osobników można oglądać w pokazowej zagrodzie w Mucznem na terenie Nadleśnictwa Stuposiany.
– Dzień Żubra jest doskonałą okazją, by promować dziką przyrodę Bieszczadów. To również okazja, by podziękować leśnikom, kołom łowieckim oraz pasjonatom przyrody za ciężką i całoroczną pracę. Do Was kieruję słowa wdzięczności, szacunku i uznania, za to co dają nasze lasy. Mam satysfakcję, że poprzez organizowane konkursy, prezentacje i pokazy przekazywana jest wiedza, jak dbać o ochronę przyrody i zasoby naszej natury – powiedział Zbigniew Micał Dyrektor PODR w Boguchwale.
W Lutowiskach zorganizowano zawody drwali, pokazy psów, zawody strzeleckie na strzelnicy, a także prelekcje przyrodnicze. Lasy Państwowe obchodziły jubileusz 100-lecia. Nie zabrakło występów zespołów regionalnych, kiermaszu rękodzieła artystycznego i ludowego, smakowano również jadło i potrawy regionalne przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich działające w Gminie Lutowiska.
Podczas imprezy przeprowadzono kolejną edycję tzw. „Żubrzego Dyktanda” dla miłośników łamańców językowych. Interesujące były spotkania z autorami książek o Bieszczadach, którzy propagowali bogactwo bieszczadzkiej fauny i flory: Edward Marszałek (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie) oraz Kazimierz Nóżka (Lasy Państwowe Nadleśnictwo Baligród).
W Lutowiskach Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale reprezentował Zbigniew Micał Dyrektor PODR, a także kierownicy zespołów powiatowych: Renata Mazurkiewicz (Kierownik PZDR w Lesku), Grzegorz Majka (Kierownik PZDR w Sanoku) oraz Witosław Bahłaj (Kierownik PZDR w Ustrzykach Dolnych).
Oprac. Rafał Białorucki
PODR Boguchwała