Pakiet ten skierowany jest do rolników, którzy uczestniczą w ochronie zaniechanych w uprawach gatunków lub odmian roślin uprawnych. Efektem wdrażania tego pakietu będzie: zachowanie i upowszechnienie ginących i rzadkich gatunków, odmian, ekotypów, różnicowanie upraw na obszarach wiejskich, wzbogacenie oferty rolnika dla konsumentów, rozszerzenie dostępności materiału siewnego odmian regionalnych lub amatorskich wpisanych do Krajowego Rejestru oraz nasion gatunków roślin uprawnych zagrożonych erozją genetyczną.
Realizacja pakietu polega na uprawie lub wytwarzaniu materiału siewnego/nasion odmian regionalnych i/lub amatorskich zarejestrowanych w krajowym rejestrze oraz pozostałych gatunków i odmian roślin zagrożonych erozją genetyczną, takich jak:
Ze względu na specyfikę pakietu, w kolejnych latach zobowiązania dopuszczalne jest zwiększanie lub zmniejszanie powierzchni objętej zobowiązaniem w odniesieniu do wielkości powierzchni objętej zobowiązaniem w pierwszym roku, przy zachowaniu limitu 5 ha dla danego gatunku rośliny/odmiany Jednocześnie, uprawa może być prowadzona na różnych gruntach w kolejnych latach zobowiązania.
W Pakiecie 6. rolnik ma do wyboru dwa warianty:
- Wariant 6.1. Zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych roślin w rolnictwie – w przypadku uprawy:
• obowiązek uprawy odmian regionalnych i/lub amatorskich zarejestrowanych w krajowym rejestrze z kwalifikowanego materiału siewnego w pierwszym roku uprawy danej odmiany.
W drugim, roku uprawy tej odmiany – możliwość uprawy z materiału siewnego uzyskanego ze zbioru w poprzednim roku. Obecnie zarejestrowano 4 odmiany pszenicy ozimej i 16 odmian ziemniaka,
• uprawa gatunków roślin zagrożonych erozją genetyczną wymienionych powyżej. W przypadku tych roślin nie jest wymagany kwalifikowany materiał siewny, pochodzenie nasion jest dowolne.
Stawki płatności: 901 zł/ha
- Wariant 6.2. Zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych roślin w rolnictwie – w przypadku wytwarzania nasion lub materiału siewnego:
• obowiązek wytwarzania materiału siewnego zarejestrowanych w krajowym rejestrze odmian regionalnych i/lub amatorskich zgodnie z przepisami o nasiennictwie, przy utrzymaniu czystości i tożsamości odmianowej, prowadzenie dokumentacji plantacji oraz wykonywanych zabiegów i uzyskanie świadectwa oceny laboratoryjnej i/lub
• obowiązek wytwarzania nasion gatunków roślin zagrożonych erozją genetyczną, wymienionych powyżej, spełniających minimalne wymagania jakościowe (określone w przepisach krajowych) oraz posiadanie wyników badań laboratoryjnych w tym zakresie.
Nasiona/materiał siewny wytworzone w ramach wariantu 6.2. muszą zostać poddane ocenie w laboratorium prowadzonym przy wojewódzkim inspektoracie ochrony roślin i nasiennictwa (w każdym województwie) lub innym akredytowanym laboratorium oceny nasion. Beneficjent otrzymuje z laboratorium:
• świadectwo oceny laboratoryjnej materiału siewnego odmian regionalnych lub amatorskich,
• informację o wynikach badania nasion uzyskanych z uprawianych roślin zagrożonych erozją genetyczną.
Powyższe dokumenty beneficjent składa do kierownika biura powiatowego ARiMR do dnia 31 października roku, w którym złożył wniosek o przyznanie płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej. Jeżeli beneficjent uprawia roślinę dwuletnią, wówczas składa on oświadczenie o posiadaniu plantacji nasiennej rośliny dwuletniej – w pierwszym roku uprawy tej rośliny, na formularzu udostępnionym przez ARiMR.
W ramach wariantu 6.2. przysługuje zwrot kosztów wykonania oceny wytworzonych nasion/ materiału siewnego (tzw. koszty transakcyjne). Ich wysokość została ustalona dla poszczególnych gatunków/odmian roślin i wynosi od 295 do 330 zł, jednak nie może przekroczyć 20% wysokości płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej za realizację wariantu 6.2. za dany rok, w którym została dokonana ocena.
Stawki płatności: 1232 zł/ha
Wnioski o przyznanie płatności można składać w terminie składania wniosków o płatności bezpośrednie, czyli co do zasady od 15 marca do 15 maja.
Złożenie wniosku jest równoznaczne z podjęciem 2 letniego zobowiązania. Rolnik jest zobowiązany do sporządzenia planu działalności rolnośrodowiskowej przy udziale doradcy rolnośrodowiskowego.
Więcej informacji można uzyskać w Powiatowych Zespołach Doradztwa Rolniczego lub w Dziale Rolnictwa Ekologicznego i Ochrony Środowiska PODR.
Oprac. Marta Dziadek
PODR Boguchwała