Z drugim najwyższym wynikiem w kraju znalazła się Grupa Operacyjna „MORO” i jej projekt „Nowoczesne rozwiązania cyfrowe wspierające producentów rolnych w zakresie technologii i organizacji produkcji rolniczej i sadowniczej”. W skład Grupy wchodzą:
- Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale,
- firma Seth Software Sp. z.o.o. – Lider Grupy Operacyjnej,
- Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu,
- jedenastu Rolników z województwa podkarpackiego.
Głównym celem projektu jest przygotowanie znacznie udoskonalonych technologii produkcji porzeczki czarnej, pszenicy ozimej i kukurydzy zwyczajnej, opartych o dane przy wykorzystaniu innowacyjnych metod ich pozyskiwania, przetwarzania i analizy informacji w rolniczej przestrzeni produkcyjnej w celu poprawienia efektywności wykorzystania zasobów, produktywności, jakości, dochodowości i zrównoważenia produkcji rolnej. Równie ważnym celem projektu jest ograniczenie i optymalizacja zużycia nawozów mineralnych, zasobów wodnych oraz nośników energii i paliw w produkcji poprzez zastosowanie innowacyjnych metod wykorzystania danych o uprawach z różnych źródeł. Jak również zwiększenie rentowności i konkurencyjności gospodarstw poprzez dostarczenie udoskonalonych innowacyjnych metod organizacji kontaktów z klientami poprzez aplikacje webową i mobilną oraz zmniejszenie odziaływania na środowisko i łagodzenie zmian klimatu poprzez zastosowanie stacjonarnych i mobilnych narzędzi obrazowania cyfrowego.
Projekt Grupy Operacyjnej „MORO” zrealizowany zostanie poprzez opracowanie rezultatu w postaci nowatorskiego systemu monitorowania wzrostu oraz plonowania roślin (MORO) w oparciu o dane klimatyczne, inteligentną platformę fenologiczną obrazowania cyfrowego oraz system informatyczny gromadzenia danych o plonowaniu roślin, która jest innowacją o skali światowej.
Opracowanie i późniejsze wdrożenie proponowanych rezultatów operacji spowoduje efekt odziaływania zarówno na jedenaście gospodarstw rolnych będących członkami konsorcjum, jak i poprzez partnerów IT pozwoli na zwiększenie odziaływania na inne gospodarstwa w kraju oraz funkcjonujących na globalnym rynku produktów rolnych będących przedmiotem operacji. Z pewnością rezultaty operacji, a w szczególności dane zebrane podczas prac badawczo-rozwojowych, będą wykorzystane w kolejnych projektach i operacjach dotyczących łagodzenia zmian klimatu w produkcji rolnej, korzystając z technologii przetwarzania i analizy dużych zbiorów danych - Big Data. W ramach realizacji projektu przeprowadza się szereg prac badawczo-rozwojowych, których efektem będą nowe i udoskonalone produkty techniczno-informatyczne.
W wyniku prac opracowane zostaną nowe produkty techniczno-informatyczne, takie jak: system informatyczny monitorowania wzrostu i plonowania roślin wraz z kartami elektronicznymi pola:
Ponadto, przewiduje się opracowanie udoskonalonej metody organizacji kontaktów z klientami w oparciu o dane z obrazowania cyfrowego oraz wytworzone aplikacje webowe i mobilne, które będą zintegrowane z elektronicznymi kartami pola. Utylitarnym efektem działań podejmowanych podczas operacji będą produkty i technologie i opracowania przygotowane do wdrożenia bezpośrednio po zakończeniu realizacji operacji.
W czasie trwania operacji oraz bezpośrednio po jej zakończeniu funkcjonować będzie strona internetowej dotyczącej operacji, jej celów i rezultatów, a także opracowanie publikacji popularnonaukowych z zakresu operacji - agro-moro.pl.
Projekt został podzielony na VI etapów pracy. Pierwszy etap rozpoczął się w marcu 2023 roku.
Liderem Grupy Operacyjnej „MORO” jest firma Seth Software Sp. z.o.o., która specjalizuje się w projektach zaawansowanych technologicznie i biznesowo oraz w rozwiązaniach niszowych. Projektują, produkują i wdrażają oprogramowanie. Tworzą aplikację i systemy eksperckie. Dostarczają pełny cykl projektu od analizy przedwdrożeniowej po suport i business continuity.
W projekcie bierze udział dwóch pracowników Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Boguchwale: główny specjalista agronom ds. technologii produkcji produktów ogrodniczych oraz główny specjalista agronom ds. technologii produkcji produktów rolniczych. Ich praca skupia się na przeprowadzeniu analiz i możliwości obserwacji faktów istotnych z punktu widzenia projektu (przebieg wegetacji, potencjale zagrożenia) w oparciu o przykładowe obrazowania dla produktów: porzeczka, pszenica, kukurydza z wykorzystaniem wysokorozdzielczych kamer wykorzystujących Internet Rzeczy.