Ponieważ Albania odgrywa istotną rolę jako jeden z kluczowych producentów ziół, celem wyjazdu studyjnego było zaznajomienie uczestników z nowatorskimi praktykami w dziedzinie upraw ziół. Poprzez transfer wiedzy z teorii do praktyki oraz wymianę doświadczeń, planowane jest stworzenie podstaw do przyszłej, partnerskiej współpracy między różnymi instytucjami, a także podmiotami z obszaru nauki, doradztwa oraz produkcji.
Będzie miała ona wpływ na poprawę rentowności i konkurencyjności gospodarstw ogrodniczych, a w szerszej perspektywie da możliwość nawiązania współpracy (utworzenia grupy branżystów) ukierunkowanej na rozwój tej gałęzi rolnictwa, w tym również wdrażania innowacyjnych rozwiązań z zakresu organizacji zbytu, promocji, agrotechniki, marketingu ziół.
Podstawowym celem wyjazdu było zaszczepienie przekonania wśród uczestników o kluczowym znaczeniu ziół, szczególnie w kontekście ich zastosowań w lecznictwie, kosmetyce, kuchni, a także w medycynie ogólnej i estetycznej.
W związku z tym, że ziołolecznictwo, oprócz bogatej i chlubnej przeszłości, ma bardzo obiecującą przyszłość - istnieje konieczność popularyzacji wiedzy o uprawie ziół, ich składzie, właściwościach oraz zastosowaniu.
Uczestnicy wyjazdu mieli możliwość uzyskania informacji o funkcjonowaniu albańskich gospodarstw/przedsiębiorstw z innej perspektywy, co niesie za sobą szansę udoskonalenia wdrożonych rozwiązań.
Grupę docelową stanowiły dwie 15 osobowe grupy, a w tym: producenci rolni, pracownicy doradztwa rolniczego, przedstawiciele instytucji rolniczych oraz osoby zainteresowane proponowaną tematyką.
Wizyta studyjna obejmowała następujące zagadnienia:
- uprawa ziół w istniejących warunkach klimatycznych i sytuacjach niedoboru wody,
- legalne formy sprzedaży produktów wytworzonych w gospodarstwie rolnym, w tym sprzedaż bezpośrednia i krótkie łańcuchy dostaw,
- biologiczne podstawy agrotechniki roślin leczniczych (zmianowanie, nawożenie, metody zakładania plantacji, ochrona),
- innowacje w zielarstwie oraz dobre praktyki marketingowe i sprzedażowe,
- wybrane gatunki roślin zielarskich uprawiane dla liści, kwiatów, owoców i ich wykorzystanie (kuchnia, zdrowie, dieta),
- prowadzenie gospodarstwa rolnego metodami ekologicznymi. Ekologiczna uprawa ziół oraz wykorzystanie ich dla zdrowia, urody i dla smaku.
- suszenie i przygotowywanie ziół do sprzedaży,
- uprawa różnych gatunków ziół (właściwości zdrowotne i odżywcze, sposoby ich pozyskiwania oraz łączenia ze sobą),
- poszczególne etapy pozyskiwania ziół (od uprawy, przez ich zbiór, suszenie, przetwarzanie i konfekcjonowanie),
- sposoby komponowania ziół na bazie cennych surowców zielarskich, mieszanek herbacianych i przyprawowych, tworzenie napojów oraz nalewek na różnego rodzaju dolegliwości m.in. na problemy z trawieniem, odpornością czy też na problemy z układem krążenia,
- zastosowanie ziół w kosmetologii,
- zioła i przyprawy dzikorosnące w Albanii,
- przetwórstwo ziół i możliwości jego zwiększenia na terenie Albanii,
- ziołolecznictwo jako narzędzie do współczesnego leczenia, miejsce ziół w medycynie
- zastosowanie ziół w sytuacji zagrożeń: epidemii, katastrof, skażenia wody i środowiska.
Realizacja operacji w postaci organizacji wyjazdu studyjnego podkreśliła ogromne znaczenie ziół stosowanych w wielu gałęziach gospodarki. Zioła mają bardzo szerokie zastosowanie w gastronomii, zwłaszcza w przypadku osób, które lubią odkrywać nowe smaki, nadając całkowicie odmienną jakość dobrze znanym połączeniom. Sprawiają, że nabierają one zupełnie nowego charakteru. Czasem wystarczy dodać nową mieszankę ziół, aby przekonać się, jak bardzo smaki różnych potraw mogą się między sobą różnić.
Sztuka lecznicza związaną z ziołami, w tym ich wykorzystanie w dziedzinie kosmetyki, kroczy u boku ludzkości od zarania cywilizacji, obejmując różnorodne zakątki globu.
Działania zrealizowane w ramach operacji uświadomiły uczestnikom, że zdrowe alternatywy są dostępne od dłuższego czasu i gotowe do wykorzystania. Osoby te zamierzają promować tę ideę na obszarze, na którym działają.
Celem operacji było także wykazanie istotności ziół, zwłaszcza w kontekście ich wykorzystania w dziedzinie kosmetyki i kulinariów. Dodatkowo, podkreślono rolę ziół w ogólnej i estetycznej sferze medycyny, w kształtowaniu diety oraz poprawianiu funkcji pamięci.