Przedstawia historię i kulturę polskiej wsi przemawiając poprzez urocze, przywrócone do życia obiekty i eksponaty muzealne. To „Prawie Zoo" z egzotycznymi zwierzakami. Patriotyzm, płynący z pieśni i działań Grupy Rekonstrukcyjnej Żołnierzy Wojska Polskiego Wrzesień 1939 oraz przepiękna tradycja kolędowania w corocznych jasełkach „Prawdziwe Betlejem w Kochanach". Te wydarzenia pozwalają przenieść się w czasie i poczuć ducha przeszłości, który w zjawiskowy sposób wypełnia Osadę Kochany.
„Prawdziwe Betlejem w Kochanach" to coroczny plenerowy spektakl opowiadający historię bożonarodzeniową, na specjalnie przygotowanych obiektach, organizowany od 2014 roku – w latach 2014-2019 noszący nazwę „Jasełka w Kochanach”. W roku 2019 nadano temu wydarzeniu nową nazwę: „Prawdziwe Betlejem w Kochanach” co pozwoliło oddać prawdziwą wagę spektaklu.
Od bramy przechodzi się na miejsce wystawianych jasełek obok płotu, za którym jest prywatny ogród zoologiczny z egzotycznymi zwierzętami. Nawet słychać przenikliwy krzyk jakiegoś ptaka. Mrok rozświetlają pochodnie. Wchodzi się na duży plac z olbrzymim ogniskiem i amfiteatralnie zbudowaną widownią. Jastkowickie Stowarzyszenie Dziedzictwo i Pamięć w Osadzie Kochany jako organizator tego widowiskowego, w wyjątkowym klimacie i otoczeniu wydarzenia, opowiada biblijne historie: najważniejszą - narodziny Jezusa, oraz sceny dodatkowe jak wygnanie z raju, objawienie się Boga Mojżeszowi. Specjalnie na potrzeby widowiska, zbudowane i wyposażone zostały specjalne obiekty: karczma z kuchnią pełniąca również funkcję synagogi, scena i dekoracje raju, komnata Heroda, warsztat stolarski Józefa, izba Marii, szałas pasterzy, stajenka, zagroda dla zwierząt, widownia z zadaszeniem. W widowisku aktorami są również żywe zwierzęta.
Widowisko „Prawdziwe Betlejem”, które w siedmiu scenach przedstawia misterium Narodzenia Pańskiego odbywa się pod gołym niebem w gospodarstwie państwa Koczwarów. Wśród wielu atrakcji czekających na odwiedzających, możemy zaliczyć między innymi żywe zwierzęta, gwiazdę betlejemską, a także pieczone w trakcie trwającego przedstawienia proziaki. Najpierw blisko 100 osób przebiera się w stroje, które odpowiadają odgrywanej przez nie postaci. Jest Maryja, Józef, aniołowie, trzej królowie i groźny Herod, ale też wielu statystów. Wszyscy w doskonałych nastrojach. Później do udziału w jasełkach zapraszani są goście. Dwugodzinne widowisko kończy się kolędą z Herodem, która jest wiernym odtworzeniem lokalnych tradycji pochodzących z lat 60. i 70. ubiegłego wieku.
Atrakcyjna forma pokazu jest ważna, ale twórcy nie zapominają o tym, że najważniejsza jest treść przedstawienia. Aktorzy występują z potrzeby serca, natomiast oglądający spektakl pomagają osobom w potrzebie. Nie brakuje osób, które żeby choć raz wziąć udział w takim niezwykłym przedstawieniu przyjeżdżają z różnych zakątków Polski.
Od czasu wystawienia po raz pierwszy widowiska, w biblijne role wcielają się młodsi i starsi mieszkańcy Jastkowic i okolic. Aktorzy występują w misternie wykonanych strojach szytych na miarę, oraz wyposażeni są w realistyczne atrybuty. Dzięki temu kreacje odzwierciedlają historyczny i biblijny klimat przedstawienia. Specyficznego uroku całości dodaje wieczorowa pora, światło płonących pochodni, prószący śnieg oraz występujące w wielu scenach zwierzęta. Wszystkie te elementy powodują iż Betlejem w Kochanach staje się dla widzów niezapomnianym przeżyciem, a widowisko jest nawiązaniem i przypomnieniem pięknej tradycji kolędowania.
Aby wziąć udział w spektaklu, należy zakupić cegiełkę charytatywną o wartości 40 zł na stronie internetowej - otwórz. Cegiełki zawierają daty i godziny wybranego spektaklu. Wstęp jest możliwy po okazaniu prawidłowej cegiełki.
Daty Spektaklu „Prawdziwe Betlejem w Kochanach” 2023/2024
30.12.2023 (sobota) godz. 17:00 i 19:30
6.01.2024 (sobota) godz. 17:00 i 19:30
7.01.2024 (niedziela) godz. 17:00 i 19:30
13.01.2024 (sobota) godz. 17:00 i 19:30
14.01.2024 (niedziela) godz. 17:00 i 19:30
20.01.2024 (sobota) godz. 17:00 i 19:30
21.01.2024 (niedziela) godz. 17:00
Ważne informacje:
* Z uwagi na to iż spektakl odbywa się pora wieczorowa, trwa około 2 godziny, występują żywe zwierzęta, oraz efekty nagłośnieniowe które stresują małe dzieci i pobudzają ich do płaczu, co ma negatywny wpływ na odbiór spektaklu przez osoby dorosłe, które przyjeżdżają nawet kilkaset kilometrów, aby przeżyć to wydarzenie).
Mirosław Pyryt
PZDR Stalowa Wola
Literatura: