Polega ono na stosowaniu płatności, które rekompensują poniesione dodatkowe koszty i utracone dochody rolnikom, którzy dobrowolnie stosują metody produkcji sprzyjające zachowaniu różnorodności biologicznej, krajobrazu oraz zasobów środowiska w ramach interwencji rolno-środowiskowo-klimatycznych. Ich celem jest promowanie praktyk rolniczych przyczyniających się do ochrony gleb, wód, klimatu, cennych siedlisk przyrodniczych i zagrożonych gatunków ptaków, zagrożonych zasobów genetycznych roślin uprawnych i zwierząt gospodarskich, a także ochrony różnorodności krajobrazu.
Aby przybliżyć rolnikom te zagadnienia, w dniu 27 marca 2024 roku w Boguchwale odbyła się konferencja poświęcona powyższej tematyce. Dyrektor PODR, Robert Pieszczoch, rozpoczął wydarzenie witając przybyłych uczestników i wykładowców.
Następnie odbył się wykład pana Marka Krysztoforskiego z Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział w Radomiu na temat interwencji rolno-środowiskowo-klimatycznych, a także interwencji rolnictwo ekologiczne w Planie Strategicznym Wspólnej Polityki Rolnej. Poruszył on również kwestie dotyczące Zielonego Ładu, Strategii „Od Pola do stołu” oraz aktualnych problemów rolników.
Pan Tomasz Stachowicz omówił temat interwencji bioróżnorodność na gruntach ornych oraz inwestycji i premii leśno-zadrzewieniowych. Ciekawym działaniem jest dofinansowanie do tworzenia zadrzewień śródpolnych oraz zakładania systemów rolno-leśnych.
Zmiany w interwencjach rolno-środowiskowo-klimatycznych w 2024 roku przybliżyła pani Katarzyna Lepionka z Oddziału Regionalnego ARiMR w Rzeszowie. Zaprezentowała również ilość złożonych wniosków z kampanii 2023 w podziale na poszczególne powiaty.
Poruszona tematyka cieszyła się zainteresowaniem uczestników, a dyskusja pozwoliła na wyjaśnienie problemów i wątpliwości.
Oprac. Marta Dziadek
PODR Bguchwała