Debata miała charakter interdyscyplinarny i zgromadziła szerokie grono ekspertów, polityków, samorządowców, a także aktywistów i młodzież, aby omówić tematy dotyczące ochrony środowiska. Dyskusję poprowadził red. Michał Olszewski - dziennikarz, pisarz i ekolog.
Wydarzenie było podzielone na 3 sesje. Każdą z nich otwierali opiekunowie merytoryczni: dr hab. inż. Tadeusz Pomianek, Prezydent WSIiZ, dr hab. Paulina Kramarz, prof. UJ, oraz dr hab. inż. Zbigniew Karaczun, prof. SGGW.
W panelach dyskusyjnych wzięli udział m.in. dr Barbara Baj-Wójtowicz wykładowca Uniwersytetu w Oxfordzie i wiceprezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agroleśnictwa, dr hab. Andrzej Bobiec, prof. UR, dr hab. inż. Jerzy Kozyra, prof. IUNG, dr hab. Paweł Kowal, prof. ISP PAN, poseł na Sejm, Michał Kołodziejczak, poseł na Sejm, założyciel i prezes ruchu społeczno-politycznego Agrounia, Maria Staniszewska z Polskiego Klubu Ekologicznego, Daria Gosek-Popiołek, posłanka na Sejm i działaczka społeczna, Marta Jarosz, współzałożycielka organizacji Rolnictwo dla klimatu oraz Bartosz Romowicz, poseł na Sejm.
Poruszone zostały kluczowe informacje dotyczące zmian klimatycznych, braku bioróżnorodności, ochrony zasobów wodnych oraz konieczności promowania naturalnego środowiska.
Eksperci podczas debaty podzielili się ostatnimi badaniami nad stanem chorobowym gleby i klimatu w Polsce. Dyskutowano o innowacyjnych rozwiązaniach technologicznych, dystrybucji źródeł energii, a także o konieczności edukacji społeczeństwa. Podkreślono edukację ekologiczną, już od najmłodszych lat życia oraz konieczność posiadania świadomości ekologicznej jako integralnej części programów nauczania.
Cenna była także rola młodzieży w debacie. Przedstawiciele organizacji studenckich i szkolnych aktywnie uczestniczyli w dyskusji, poruszając ważne kwestie i uczestnicząc w pomysłach. Ich obecność stanowi ważny sygnał dla przyszłości oraz w kształtowaniu ekologicznego już społeczeństwa.
Ważne, iż debata nie tylko identyfikowała problemy, ale także poszukiwano ich rozwiązania. Jednym z kluczowych aspektów ochrony środowiska jest zmiana naszego podejścia do zużycia zasobów naturalnych, wykorzystywania transportu ekologicznego dla środowiska oraz zapewnienia ekologicznych praktyk w dużych przedsiębiorstwach.
W trakcie debaty poruszano także problem globalnej współpracy w ramach ochrony środowiska. Uczestnicy zgodzili się, że wyzwania, przed jakimi stoi Ziemia, występują na arenie międzynarodowej.
Ogólnopolska debata „Nasza Ziemia, Nasza Wspólna Przyszłość” była niezwykle wartościowym spotkaniem, które obejmowało różnorodny podział, doświadczenia i pomysły na rzecz ochrony środowiska. Mamy nadzieję, że efektywna praca przyczyni się do skutecznych działań na rzecz przyszłości naszej planety.
Jak zapewnił Prezydent Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, dr hab. inż. Tadeusz Pomianek – kolejna edycja już w przyszłym roku.
Zachęcamy do odwiedzenia Zielonego Bloga prowadzonego przez organizatora wydarzenia: otwórz.