Jak opowada właściciel gospodarstwa - zainteresowanie uprawami ekologicznymi było dla niego całkiem naturalne, ponieważ już od dziecka czuł, że chemia stosowana w rolnictwie ma bardzo zły wpływ na jego zdrowie. Entuzjazm Pana Mariana oraz syna jest wprost zaraźliwy, to ludzie pełni pasji i szczęścia z tego co osiągnęli i tego co jeszcze przed nimi w planach realizacji.
Produkcja gospodarstwa jest ukierunkowana głównie na owoce miękkie: 1,10ha truskawki, maliny 2ha, porzeczka czarna 2,50ha, 0,30ha porzeczki czerwonej. Oprócz tego 1,50ha rabarbaru, 10ha pszenicy jarej i ozimej, 15ha łąk oraz ziemniaki i owies. W mniejszych ilościach uprawiają także łubin i grykę zwyczajną - uwzględniając rośliny miododajne, aby zapewnić także pożytek pszczołom sąsiada.
Maliny i truskawki rosną maksymalnie 5 lat na jednym polu, anastępnie plantacje zostają odnawiane w innym miejscu, aby móc dać odpocząć ziemi.
Gospodarz nawozi maliny i truskawki wywarami z pokrzywy i skrzypu, które pozyskuje z własnych ekologicznych łąk, do wywaru dodaje NaturalCrop SL. Jak widać również nawet na tak dużym areale warto robić wyciągi roślinne, które są darmowym choć pracochłonnym nawozem wzmacniającym rośliny. Dodatkowo Pan Marian kupuje ekologiczny obornik oraz gnojowice, którą aplikuje w proporcjach 1:10, a także stosuje ekologiczne wapno nawozowe.
Owoce miękkie mają zainstalowane nawadnianie kropelkowe. Gospodarstwo jest wyposażone także we wszelkiego typu maszyny potrzebne do produkcji i zbioru plonów, takie jak: ciągniki, kombajny do zboża i porzeczki, siewniki, kosiarki, glebogryzarki, beczkowozy do nawadniania oraz wiele innych.
W sezonie letnim gospodarz zatrudnia ok 20 osób do zbioru truskawek i malin. Przy zbiorze truskawek, dla dobra pracowników wprowadził zasadę, aby plony zbierać od godzin wczesno rannych do przedpołudniowych. Kiedy południowe słońce świeci najmocniej pracownicy przechodzą do specjalnie wybudowanej altany, by w miłej atmosferze przy rozmowach szypułkować owoce, przebywając już w cieniu.
Plony sprzedawane są głównie do firm skupujących, jak: Bio Berry Poland i Rauch Polska w Przeworsku.
Gospodarz inwestuje w ekologiczne rozwiązania m.in. poprzez wykopanie przy gospodarstwie stawu, który może służyć nawodnieniu oraz montaż w domu instalacji fotowoltaicznej.
Magdalena Janas-Seńków
PODR Boguchwała