Styl Viva La Vida (Niech żyje życie) to wyrzut pozytywnej energii, który jest rodzajem odskoczni od problemów tego świata, które każdego mogą przytłoczyć i wprowadzić w zły nastrój. Viva La Vida pomoże wycofać się z tych negatywnych emocji, a zamiast tego skupić się na tym co pozytywne - na celebracji życia. Przestrzenie typu balkon czy taras inspirowane są stylem południowej Hiszpanii i Meksyku. Wprowadzając do ogrodu elementy dekoracyjne można tworzyć piękne zakątki z kwitnącymi powojnikami, wiciokrzewami, różami czy bugenwillami. Paleta barw jest ciepła i żywiołowa. Podstawowe kolory to różowy, czerwony, Magenta (kolor roku 2023 Pantone), pomarańczowy i jasnożółty. Znajdujemy je w kwiatach, roślinach i akcesoriach. Kolory akcentujące w tej palecie to czerń, brąz i jasna miętowa zieleń. Odcienie te idealnie nadają się do akcesoriów ogrodowych i dużych elementów, eksponowanych na zewnątrz (meble ogrodowe, poduszki, donice, lampiony). Kompozycje kwiatowe zachwycają intensywnością barw i różnorodnością. Duże, efektowne bukiety harmonizują z pełnymi kształtami kwiatów. Ekscentryczność i ekstrawagancja to kluczowe hasła dla tego trendu. Aby wprowadzić do wnętrz prawdziwe ogrody pełne życia warto zainwestować w bujnie kwitnące rośliny doniczkowe. W ogrodach znajdziemy patia wyłożone kamieniem, kamienne murki, ozdobne detale z kutego żelaza – inspirowane ogrodem w stylu śródziemnomorskim. Materiały wykorzystywane w tym trendzie prezentują kontrast i różnorodność – od gładkich powierzchni do bogatych w detale faktur. Materiały naturalne, takie jak drewno czy metal, łączą się z odważnymi barwami. Jest to trend, który manifestuje radość z życia. Wnosi świeżość i pozytywne emocje To zaproszenie do czerpania radości z otaczającej nas przyrody.
Styl Meaningful Earth (Znacząca Ziemia) to trend, który stawia naszą Planetę na pierwszym miejscu i reprezentuje wszystko, co jest z nią związane. Dlatego w tym stylu ważne jest to, co naturalne, a także to, co jest związane z naszą historią i korzeniami. Kiedyś ludzie żyli prościej, bliżej natury i czuli związek z tą ziemią. Dziś żyjemy wygodniej, ale mimo to tęsknimy za kontaktem z przyrodą. Kompozycje florystyczne nie są perfekcyjne, wręcz przeciwnie, sprawiają wrażenie niedopracowanych. Ogrody, tarasy i balkony także mają naturalny wygląd. Roślinność sprawia wrażenie jakby nie była tam uprawiana, ale sama się rozsiała i wyrosła w tym miejscu tak jak to robi w naturalnym środowisku. Przedmioty w ogrodzie, takie jak donice, kamienie, deski – mają nieregularne kształty, nie są perfekcyjnie ułożone, sprawiają wrażenie jakby nie zostały celowo umieszczone przez człowieka. Granice trawników nie są starannie zaznaczone, a wydają się pojawiać spontanicznie, z wystającymi na zewnątrz kępami roślin i kwiatów. Kształty są surowe i nieregularne, sprawiające wrażenie jakby nie były przetworzone ludzką ręką. Wzory są również naturalne: odciski skamielin i paski przypominające warstwy ziemi. Materiały są naturalne i surowe, często wykonane z materiałów ekologicznych lub z recyklingu. Pomocnymi elementami dekoracji będą tutaj: kamień, minerały, ceramika, kokos, juta, bawełna, glina, szkło. W palecie kolorów główną rolę odgrywają odcienie brązu, uzupełnione odcieniami żółci i łososiowego różu, które doskonale łączą się z żywą zielenią. Całość ma sprawiać wrażenie, że to właśnie natura ma w naszym życiu ostatnie słowo.
Playful Construction (Zabawna konstrukcja) Standardowe rozwiązania z czasem stają się przytłaczające i banalne. Odpowiedzią na to zjawisko jest konieczność przemodelowania różnych obszarów naszego życia. Właśnie do takich zmian zachęca nas ten trend. Wewnątrz pomieszczeń odnajdujemy zabawne i ekstrawaganckie pomysły, jak na przykład gigantyczne ogniwa, które wspólnie tworzą sofę. Kształty i kolory mają przyciągać wzrok, natomiast sam materiał z którego wykonane są przedmioty nie ma większego znaczenia. Jaskrawe barwy, odcienie pasteli, srebro i jasna szarość, kraty, pasy i koła można łączyć ze sobą bez żadnych ograniczeń. Znajdziemy tu wiele konstrukcji rurowych wykonanych z metalu, plastiku lub szkła. W stylu tym przedmiotom użytkowym nadajemy zupełnie inne spojrzenie. W przypadku roślin pojawia się wiele okrągłych kształtów zarówno w kompozycjach z kwiatów ciętych, jak i w przypadku roślin doniczkowych. Rośliny wiszące rywalizują z konstrukcjami w donicach czy dekoracjami ściennymi. Wnętrze emanuje optymizmem.
Gentle Paradox (Delikatny paradoks) to trend, którego istotą jest kontrast. W dzisiejszym społeczeństwie, szczególnie młodemu pokoleniu towarzyszy poczucie dużej presji, a także bezradności w obliczu wielu kryzysów. Istnieją jednak sposoby na osiągnięcie równowagi i dobrego samopoczucia. Rozwiązaniem jest komfort psychiczny poprzez wyznaczanie sobie jasnych granic. Jednym z tych sposobów jest też tzw. „quiet quitting”, czyli subtelne wycofanie się lub zrozumienie, że nie zawsze trzeba spełniać wszystkie oczekiwania społeczne. Właśnie tutaj pomocny staje się ten delikatny paradoks polegający na tym, że istnieje wiele możliwości, które można wykorzystać, aby osiągnąć sukces i spełnienie zawodowe. Neutralne kolory i pastelowe odcienie dają poczucie harmonii. Przeplatają się one z ciepłą, koniakową barwą. Odcienie zieleni występują głównie w kwiatach i roślinach. Kwiaty w kompozycjach nie są precyzyjnie uporządkowane i mają raczej swobodny układ. Mają za zadanie uczynić otaczającą nas przestrzeń bardziej przyjazną i uspakajającą. We wnętrzach aranżacje umieszcza się na podłodze czy też w narożnikach przy ścianie. W kompozycjach często używa się suszonych kwiatów, co dodaje im nieco trwałości i tekstury. W przypadku roślin ważny jest także ich transparentny wygląd – miękkie, zwiewne liście mają delikatny kolor. Sztywne, gładkie materiały przeplatają się z miękkimi strukturami, jakby próbowały złagodzić twardą rzeczywistość. W ogrodzie dominują okrągłe, nerkowate i owalne kształty, które przypominają gonty lub kamienie. W przypadku roślin, widać kontrastujące oddziaływanie pomiędzy zwartymi, twardymi roślinami a miękkimi, kołyszącymi się na wietrze trawami i roślinami przypominającymi chmury. Rośliny zielone sadzi się obok roślinności kwitnącej.
W takim razie, czy warto śledzić trendy ogrodnicze? Dobrze być na bieżąco i wiedzieć co jest na topie, ale nie trzeba się ich sztywno trzymać, czasami warto nimi się zainspirować i wpleść pojedyncze elementy do naszego ogrodu. Nowe trendy mogą nam pomóc w dokonaniu wyboru wobec potrzeb i możliwości jakie posiadamy. Najważniejsze jednak, by cieszyć się swoimi roślinami i żeby to dawało nam poczucie własnego szczęścia i było odskocznią od trudnej, codziennej rzeczywistości.
Oprac. Anna Sieniawska
PODR Boguchała
Źródła: