Pierwsze miejsce otrzymało gospodarstwo pana Dariusza Zaprzały położone w gminie Orły, w powiecie przemyskim.
Gospodarstwo ma powierzchnię ok. 31 ha, z czego prawie 7 ha stanowią uprawy sadowniczei jagodowe:
- malina jesienna – 3,76 ha,
- porzeczka czarna – 1,58 ha,
- truskawka – 1,41 ha,
oraz:
- rabarbar – 3,10 ha,
- ogórek – 1,25 ha,
- dynia oleista – 3,72 ha,
- słonecznik oleisty – 3,86 ha,
- rzepak ozimy – 6,48 ha.
Uprawy są wzorowo utrzymane i w dobrym stanie fitosanitarnym, niezachwaszczonym, dzięki wielu nakładom pracy ręcznej oraz koszeniu międzyrzędzi. Oprócz nawozów naturalnych (obornik świeży i granulowany) stosowane są nawozy mineralne dopuszczone do używaniaw rolnictwie ekologicznym, takie jak kreda i Condit.
Aby zwiększyć ofertę towarową rolnik wprowadza nowe uprawy. W ostatnim czasie została wprowadzona plantacja słonecznika oleistego i gorczycy białej.
Wiodącym kierunkiem produkcji jest malina jesienna, porzeczka czarna oraz ogórek, których powierzchna jest sukcesywnie powiększana. Uprawiane odmiany dobrze sprawdzają się w tutejszych warunkach. Aby zwiększyć odporność roślin oraz zapewnić lepszy ich wzrost i rozwój, uprawa ogórka jest poddawana zabiegowi mikoryzowania.
Pod uprawy podciągnięta jest linia wodociągowa i stosowane jest nawadnianie kropelkowe. Dzięki wysokim klasom gleb (II- IV) oraz dbałości o stan upraw uzyskiwany jest wysoki plon sięgający nawet 11 t/ha z maliny, 5 t/ha porzeczki, 30 t/ha rabarbaru i 50 t/ha ogórka. Co roku gospodarstwo przechodzi różnego typu kontrole, podczas których sprawdzane jest pochodzenie materiału rozmnożeniowego oraz wykonywane badanie jakości surowca.
Owoce miękkie sprzedawane są do Grupy Producentów BioConcept Gardenia w Kańczudze, prowadzących usługi chłodnicze i przetwórcze. Owoce i warzywa sprzedawane są w formie świeżej. Opakowania są odpowiednio oznakowane i etykietowane, zgodnie z przepisami o rolnictwie ekologicznym.
W gospodarstwie znajdują się odpowiednie maszyny dostosowane do produkcji. Rolnik dysponuje dobrze rozwiniętym parkiem maszynowym, w którego skład wchodzą m.in.: ciągniki, agregat uprawowy, pielnik hydrauliczny do międzyrzędzi, glebogryzarki, opryskiwacz sadowniczy, przyczepy, rozsiewacz do nawozów. W ostatnim czasie, aby usprawnić pracę w gospodarstwie kupiono nowe maszyny: bronę talerzową i wirową, a także siewnik do dyni i słonecznika. Pan Dariusz prowadzi również usługi hydrauliczne. Posiada wiertnicę do wiercenia studni.
Gospodarz aktywnie bierze udział w szkoleniach dotyczących produkcji metodami ekologicznymi. Jest członkiem Grupy Producentów BioConcept Gardenia oraz założycielem Niezależnego Klubu Hodowców Gołębi Pocztowych Ziemi Przemyskiej. W swoim gospodarstwie posiada piękny gołębnik własnej konstrukcji, w którym hoduje kilkadziesiąt gołębi.Stale rozwija się współpraca gospodarstwa z centrami i ośrodkami doradczymi. Pan Dariusz chętnie bierze udział w spotkaniach i wykładach dotyczących produkcji ekologicznej i propagowania zdrowego stylu życia. Zorganizowane zostało spotkanie pt. „Przemyślane zdrowie”.
Ponadto, w ramach realizacji poddziałania 1.2 „Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych” w ramach działania „Transfer wiedzy i działalność informacyjna” objętego PROW 2014-2020, we współpracy z Podkarpackim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Boguchwale, w gospodarstwie zostało założone poletko demonstracyjne w uprawie warzyw - dyni.
Na licznych imprezach oraz targach gospodarz sprzedaje wyprodukowane w gospodarstwie owoce i warzywa oraz zachęca do podejmowania rolnictwa ekologicznego przez rolników. Jest to również dobry sposób do spotkań i rozmów z potencjalnymi odbiorcami.
Sukcesy zdobywane przez Pana Dariusza to m.in. nagroda przyznana przez Zarząd BIOCONCEPT GARDENIA Sp. z o.o. w konkursie na „Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne Roku 2017”. W 2018 roku gospodarstwo zajęło I miejsce w konkursie na „Najlepsze ekologiczne gospodarstwo towarowe w województwie podkarpackim”.
Dzięki pracy, zaangażowaniu i dbaniu o czystość upraw, gospodarstwo państwa Zaprzała jest jednym z wiodących, nie tylko na terenie powiatu przemyskiego, ale całego województwa podkarpackiego.