Z tego powodu znalazły szerokie zastosowanie w medycynie, kosmetyce i kuchni. W skali światowej pozyskiwanych jest około 2 tys. różnorodnych roślin zielarskich, z których znaczna część została przystosowana do uprawy przez człowieka.
Po dzień dzisiejszy stosowane są one w celach profilaktycznych oraz do łagodzenia różnych dolegliwości zdrowotnych. Zioła poprawiają nasze trawienie, a także mają wpływ na przyspieszenie przemiany materii i wspomagają pracę wątroby. Zresztą nie da się nie zauważyć, że zioła i przyprawy pobudzają nasze kubki smakowe i węch. To też źródło witamin i magnezu. Mają istotny wpływ na wygląd i smak potraw, a przy tym pomagają zachować ich świeżość na dłużej. Mają dobre oddziaływanie na wygląd naszej skóry, pomagają nam zachować zdrowie i właściwą wagę. Kiedyś zioła uprawiane były w każdym przydomowym ogródku. Obecnie uprawa ziół jest coraz mniej popularna, szczególnie w dużych miastach o wysokim poziomie zanieczyszczenia powietrza i ograniczonym dostępie do ziemi uprawnej.
Nie należy zapominać natomiast o argumentach przemawiających za uprawą roślin zielarskich.
W zależności od przestrzeni jaką dysponujemy, zioła możemy uprawiać na grządkach, rabatach lub w pojemnikach umieszczonych na balkonach, tarasach i parapetach. Możemy je uprawiać w jednym miejscu jako typowy ogród ziołowy, w połączeniu z warzywami lub losowo w różnych częściach ogrodu również na rabatach z roślinami ozdobnymi.
Rośliny zielarskie mogą stanowić piękną ozdobę ogrodu i jednocześnie być spiżarnią pełną aromatów i smaków, a także domową apteczką na różne dolegliwości. Nawet w najmniejszym ogrodzie warto więc znaleźć miejsce, w którym posadzimy ulubione gatunki ziół.
Wśród roślin zielarskich możemy wyróżnić gatunki:
Beata Węgrzyniak
PZDR Krosno
Źródła: